Ankara
08:10

TR | CH | EN   
Pekin
13:10


Xi Jinping Beijing´de Kissinger´le görüştü

Xi Jinping Beijing´de Kissinger´le görüştü

17.03.2015 CRI Türkiye - Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün başkent Beijing'de ABD'nin eski Dışişleri Bakanı Henry Kissenger'la görüştü.

Kissenger'in Çin-ABD ilişkilerinin kurucusu ve birinci elden tanığı olduğunu belirten Xi Jinping, onlarca yıl boyunca ikili ilişkilerin gelişme-sine yaptığı katkıları olumlu değerlendirdi.

Xi Jinping, ikili ilişkilerde önemli ve olumlu gelişmeler kaydedildiğini, geçen yılın kasım ayında, Obama ile Beijing'de görüştüğünü belirtti.

Kısa süre önce Obama'yla telefonda görüştüğünü ve ilişkilerin gelişimi için planlama yaptığını da kaydeden Xi Jinping, Çin-ABD yeni tip büyük ülkeler arası ilişki modelinin kurulmasının, yalnızca iki ülke halkları için değil, Asya-Pasifik ve dünyada barış ve istikrar için faydalı olduğunu söyledi.

İkili ilişkilere büyük önem veren Çin'in, üst düzey ve çeşitli düzeylerdeki temasları güçlendirmeye, her alanı kapsayan somut işbirliğini der-inleştirmeye, ikili ilişkileri sürekli geliştirmeye hazır olduğunu belirten Xi, bu yıl içindeki ABD ziyaretini beklediğini de söyledi.

Kissinger, Çin'de tarihi anlam taşıyan reform yapıldığına dikkat çekerek, Çin-ABD ilişkisinin dünyanın barış içinde ilerlemesi ve gelişmesine ilişkin önemli ikili ilişkilerden biri olduğuna işaret etti.

Kissinger, ABD-Çin'nin yeni tip büyük ülkeler arası ilişki oluşturmasının iki ülkenin çıkarına olduğu gibi, iki tarafın gelişmesine yönelik uzun vadeli bir tutum olduğunu sözlerine ekledi.

Kissinger ayrıca, Xi Jinping'in ABD ziyaretinin başarılı geçmesini umduğunu belirtti.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER