Ankara
01:02

TR | CH | EN   
Pekin
06:02


Çin-Avrupa yük trenlerinin taşıdığı mallarda artış.

Çin ile Avrupa arasında seferler yapan yük trenlerinin taşıdığı malların miktarında artış yaşandığı açıklandı.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde bulunan Alashankou Sınır Kapısı gümrüğünden edinilen bilgilere göre, Çin-Avrupa yük trenlerinin, Covid-19 salgınının ortaya çıkmasından bu yana hava ve deniz yoluyla yapılması planlanan bazı malların nakliyesini de devralması nedeniyle, bu trenlerle taşınan malların miktarında artış görüldü.

Alashankou Sınır Kapısı'nın yılın ilk yarısında, giriş-çıkış yapan 2 bin 128 Çin-Avrupa yük treni ile 192 bin konteyneri denetlediği ve bu sayının ülkede işleyiş sürdüren Çin-Avrupa yük trenlerinin sayısının beşte birini oluşturduğu bildirildi.

Alashankou Sınır Kapısı'nda giriş-çıkış yapan Çin-Avrupa yük trenlerinin taşıdığı mal miktarı yılın ilk altı ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 76,85 artarak 1 milyon 461 bin tona ulaştı.

Öte yandan, Çin'den ürün ihraç eden tren seferlerinin sayısı bin 288'i ve bu trenlerin taşıdığı mal miktarı 700 bin tonu buldu. Ayrıca, Çin'e ürün ithal eden tren seferlerinin sayısı 840'a ve bu trenlerin taşıdığı mal miktarı da 760 bin tona çıktı.critürk
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER