Ankara
07:35

TR | CH | EN   
Pekin
12:35


Çin ekonomik riskleri fırsata dönüştürüyor

Dünyayı felç eden koronavirüs pandemisi gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerini vuruyor. 150'den fazla ülke yardım için şimdiden Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'na başvurdu. Bu, küresel ekonominin istikrarını korumak için çağrılan kuruluşlar için bir test olacak. Bir yandan ekonomik krizin nasıl derinleştiğini görülürken, öte yandan Avrasya ülkeleri arasındaki ilişkilerde gerginlikler artıyor.

Salgın sırasında Avrasya'nın sıcak noktalarında silahlı çatışmalar alevlendi. Örneğin, Ermenistan-Azerbaycan sınırında en az 16 kişinin ölümüne yol açan bir çatışma yaşandı. Risk çok ve daha da fazla olma olasılığı vardır. Bu nedenle, mevcut riskleri en aza indirmek ve potansiyel riskleri bastırmak için "riskleri fırsata dönüştürmek" gereklidir. Bu, Avrasya ülkeleri arasında çok yönlü ekonomik iş birliği için kesinlikle daha uygun bir ortamın yaratılması ile sağlanacaktır.

Ekonomik araçlar kullanarak ve büyük bir ekonomik platform başlatılarak etkili sonuçlar elde edilebilir. Çin'in önerdiği Kuşak ve Yol İnisiyatifi, pandemi ve pandemi sonrası dönemde böyle bir platform görevi görebilir. Aslında Çin yeni bir pandemi sonrası ekonomik düzenin lokomotifi haline gelebilir.

Bugün, Avrasya'daki etnik gruplar arası ve devletler arası çatışmalar oy göstermiş durumda. Avrasya ülkeleri arasındaki gerginliği azaltma kademeli olarak iyileşmesinin ilk adımı olabilir.

Bu bağlamda, Kuşak ve Yol'a katılan Avrasya ülkelerinin çoğu, pandemi sonrası dönemde girişim çerçevesinde çok taraflı iş birliğini daha da genişletmeyi dört gözle beklediğinden, Çin'in özel bir sorumluluğu vardır.

KREDİ İHTİYACI ARTIYOR

Kuşak ve Yol İnisiyatifi ve diğer ülkeler pandemi ile yarım kalan altyapı projelerini devam ettirmek için kaynak arayışındalar. Örneğin, Ukrayna Altyapı Bakanlığı, Azerbaycan hükümetinden ulaşım alanındaki altyapı projelerinin uygulanması için kredi talep etti.

Aslında, Avrupa ülkeleri de dâhil olmak üzere, ekonomilerini canlandırmak için kredilere ihtiyaç duyabileceğiniz çok daha fazla ülke var. AB ülkelerinde, ekonomik toparlanma planının finansmanı ile her şey yolunda gitmiyor. Bazıları yerli rezervlerini ciddi şekilde tüketiyor. AB tarafından üye devletlerin ekonomilerini desteklemek için ayrılan fonlar, koronavirüs pandemisinden ve petrol fiyatlarındaki düşüşten kaynaklanan kayıpları telafi etmek için yeterli değildir.

Pandemi sırasında, Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ne katılan ekonomiler daha iyi bir konumda idi. Çin Gümrük İdaresi'ne göre, 2020 yılının ilk dört ayında, Çin ile Kuşak ve Yol üzerindeki ülkeler arasındaki dış ticaret cirosu yıllık yüzde 0,9 artışla 2,76 trilyon yuan'a ulaştı. Öte yandan, Çin Ticaret Bakanlığı'na göre, 2020 yılının ilk dört ayında Çinli işletmeler 52 Kuşak Yol ülkesinde 4,2 milyar dolar yatırım yaparak, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,7 artış kaydetti.CGTN
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER