Ankara
07:57

TR | CH | EN   
Pekin
12:57


Türk filmi 7. Koğuştaki Mucize Çinli sinemaseverlerle buluştu.

10. Beijing Uluslararası Film Festivali 22 Ağustos'ta Beijing'de başladı. Bu salgından sonra Çin'de düzenlenen ikinci film festivali.

Covid-19 salgını nedeniyle bu seneki festivalin açılış ve kapanış törenleri ile kırmızı halı töreni gibi etkinlikler iptal edildi. Bunun yerine çeşitli çevrimiçi ve çevrimdışı etkinlikler düzenleniyor.

29 Ağustos'a kadar sürecek Beijing Uluslararası Film Festivali kapsamında düzenlenen "Beijing Film Pazarı" etkinliği de internet üzerinden gerçekleştiriliyor. Festivalin web sitesinde 3D (3 Digital) + VR (sanal gerçeklik) teknolojisi kullanılarak online yatırım fuarı kuruluyor.

Festival sırasında filmin 5G dönemindeki gelişiminden Çin-yabancı sinema işbirliğine kadar çeşitli konularda 10'dan fazla temalı forum ve diğer etkinlikler düzenleniyor.

24 Ağustos'ta düzenlenen Çin-yabancı sinema iş birliği forumu ve film yatırım konferansında,yerli ve yabancı sinemacılar internet yoluyla diyalog gerçekleştirerek sinema iş birliği, sinemanın yerelleşmesi ve uluslararasılaşma modeli, salgın döneminde çekim deneyimleri gibi konular üzerinde görüş alışverişinde bulundu.

Sinemaseverlerin büyük ilgi gösterdiği "film gösterimleri" kapsamında bu yıl 300'ü aşkın Çinli ve yabancı film, internet platformları, televizyon kanalları, sinemalar ve açık hava sinemalarda gösteriliyor.

Çinli izleyicilerin beğenisini kazanan bu film Çin'in en yetkin sinema sitelerinden biri olan Douban'da 8,3 gibi yüksek bir puan kazandı.

"BU FİLM TÜRKİYE'YE SEMPATİMİ ARTIRDI"

Filmi izleyen bir Çinli izleyici: "Türk futbol takımları daha önce bende derin bir izlenim bıraktı, bu film Türkiye'ye yönelik sempatimi artırdı." dedi.

Diğer bir izleyici ise "Film çok güzel çekilmiş, Türkiye'ye seyahat edip bu ülkeyi görmek istiyorum." yorumunda bulundu.

Son yıllarda Çin ve Türkiye'nin sinema alanındaki işbirliği derinleşiyor. Son yıllarda Çin'deki film festivallerinde sık sık Türk filmleri gösteriliyor. Türk filmleri artık Çinlilere yabancı gelmiyor. Nuri Bilge Ceylan ismi özellikli sanat sinemasına meraklı Çinli gençleri heyecanlandırıyor.cri türk
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER