Ankara
17:56

TR | CH | EN   
Pekin
22:56


Boao Asya Forumu Yıllık Toplantısı Mart sonunda yapılacak

Boao Asya Forumu Yıllık Toplantısı Mart sonunda yapılacak

18.03.2015 CRI Türkiye - Boao Asya Forumu Yıllık Toplantısı 26-29 Mart günleri arasında Çin'in Hainan eyaletinin Boao kentinde düzenlenecek.

Forum Genel Sekreteri Zhou Wenzhong, açılış törenine Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve çeşitli ülkelerin liderlerinin katılacağını, bu yılki katılım çapının eskiye göre daha büyük olacağını belirtti.

Zhou Wenzhong dün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında Boao Asya Forumu Yıllık Toplantısı hakkında şu bilgileri verdi:

"Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping açılış töreninde hazır bulunmanın yanı sıra, davet edilen yabancı ülkelerin liderlerin isimleri de yakınlarda açıklanacak. Edinilen bilgiye göre, bu yılki katılım çapı geçenlerden daha büyük olacak."

Zhou Wenzhong, çeşitli ülkelerden 2000'den fazla siyaset, ticaret, bilim ve medya temsilcisinin katılımıyla düzenlenecek forumda "Asya'nın yeni geleceği: Kader birliği doğrultusunda ilerleyelim" ana teması üzerinde 77 konferans yapılacağına işaret etti. Zhou'ya göre, konferanslarda makro ekonomi, bölgesel işbirliği, sektörel değişim, teknolojik inovasyon, siyasi güvenlik ile halkın yaşamı dahil altı önemli alanı kapsayan konular ele alınacak. Bunlar arasında bölgesel işbirliğine ağırlık verileceğini belirten Zhou Wenzhong, ayrıca şunları söyledi:

"Bölgesel işbirliği her zaman forumun ağırlığıdır. Son yıllarda, Asya'daki bölgesel işbirliği hızla gelişiyor. Bu yılki toplantıda 'İpek Yolu Ekonomik Kuşağı' ve '21. Yüzyıl Denizde İpek Yolu', ASEAN topluluğu, Doğu Asya ekonomik topluluğu gibi odak konular tartışılacak ve ilgili ülkenin liderleri davet edilecek."

Edinilen diğer habere göre, iş kurmak ve inovasyon bu yıllık toplantının yeni parlak noktaları olacak. Microsoft kurucusu Bill Gates bazı işletmecilerle teknoloji, inovasyon ve insanlığın sürdürülebilir gelişmesi gibi konuları ele alacak. Bunun yanı sıra, çeşitli ükelerin internet sektöründen seçkin temsilcilerle finans, emlak ve beyaz eşya gibi geleneksel sektörlerin liderleri diyalog yapacak.

Basın toplantısında ayrıca, 2015 yılında Asya ekonomisinin entegrasyon süreci, Asya'nın rekabet gücü ve yeni kalkınan ekonomilerin gelişmesine ilişkin üç rapor yayınlandı. "Boao Asya Forumu Asya'nın Rekabet Gücü 2015 Yıllık Raporu"ndan sorumlu Çin Uluslararası Ekonomik İletişim Merkezi Danışma ve Araştırma Bölümü Başkan Yardımcısı Wang Jun, 2014 yılında Asya-Pasifik bölgesindeki ekonomilerin kapsamlı rekabet gücü sıralamasını açıkladı. Sıralamanın önünde yine "Asya'nın dört küçük ejderhası" olarak nitelendirilen Hong Kong, Singapur, Kore Cumhuriyeti ve Taiwan yer alırken, Çin 37 ekonomi arasında dokuzuncu sırayı koruyor.

Wang Jun, 2014 yılında Asya ekonomisinin küresel ekonomik büyümenin motoru olmayı sürdürdüğüne, Asya ekonomisinin gelecekteki gelişmelerinde belirsizliğin de arttığına işaret etti. Wang Jun şunları söyledi:

"Şu riskler mevcut: ABD Doları'nın faiz artırım beklentisi yılın ikinci yarısından bu yana güçleniyor. Asya'daki yeni kalkınan piyasalarda yabancı sermaye payı büyük. Mesela Hindistan ve Endonezya gibi ülkelerin finans piyasasında yabancı sermayenin payı çok yüksek. Bu ülkeler önümüzdeki 15 yıl içinde borç çapını azaltma görevini gerçekleştirmeli. Ayrıca, Asya'daki ekonomiler ciddi yapısal reform baskısıyla karşı karşıya gelecek."

Raporda ayrıca, Çin'in Asya'daki çoğu ekonominin birinci ve ikinci büyük ticaret ortağı ve önemli yatırım kaynağı olarak, Çin ekonomisinin yeni norm dönemine girmesinin Asya'da diğer ekonomilerin geleceği ve rekabet gücünü etkileyen kritik unsur haline geldiği kaydedildi.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER