Ankara
22:00

TR | CH | EN   
Pekin
03:00


Beijing Belediyesi nden tarihi binalar için yeni karar

Beijing Belediyesi, kısa süre önce şehrin tarihi ve kültürel koruma yönetmeliklerinin gözden geçirilmiş bir taslağını yayınlayarak tarihi binaların mülkiyetinin devredilip devredilemeyeceği veya mülklerin kiralanması konusunda kamuoyuna bilgi verdi.

Taslak, Beijing'deki tarihi ve kültürel blokların korunması için, nesnelerin korunmasına yönelik kapsamın genişletilmesi ve hiçbir kurumun veya bireyin önceden korunan nesnelere zarar veremeyeceği veya bunları sökemeyeceğinden emin olmak için bir ön koruma mekanizması oluşturulması da dâhil olmak üzere yeni şartlar ortaya koyuyor.

Tarihi yerleri kiraya verme veya satma fikri, koruma fikriyle çelişiyor gibi görünüyor, ancak tarihi binaların makul şekilde kullanılması dünya çapında yaygın bir uygulamadır. Avrupa'da yüzlerce hatta binlerce yıl öncesine ait pek çok tarihi yapının kapatılmak yerine hâlâ kullanıldığı ve yenilendiği bilinen bir gerçektir.

Çin'de de bazı ünlü antik kentler ve binalar sadece teşhir amaçlı değil, iş için kullanılıyor. Bu şekilde kullanılan tarihi binalar aslında daha iyi korunmuş durumda. Uzmanlar, eski yapıların korunmak için uzun süre kapatılmaması gerektiğini, bunun yerine onları iyi durumda tutmak için düzenli olarak kullanılması ve onarılması gerektiğini söylüyor. Öte yandan, bu binaların tarihi ve kültürel değeri, makul kullanımlarında ve gerçekle "bağlantılarında" daha tam olarak yansıtılabilir ve daha güçlü bir canlılık ortaya çıkarabilir.

Son tahlilde, devir ve kiralama işlemlerine izin vermek, tarihi binalara daha iyi koruma ve akılcı kullanım sağlamak ile geçerli kılınabilir. Tarihi binaların devredilmesine veya kiralanmasına izin vermek, korunmaları ve kullanımları için daha fazla esneklik sağlayabilir ve gerçekçi ihtiyaçlara uyumlarını en üst düzeye çıkarabilir. Bu özellikle 3 bin yıllık mimari geçmişe sahip ve birçok antik yapıya ev sahipliği yapan Beijing için geçerli.

Elbette tarihi yapıların devir ve kiralanmasına izin verilmesi bilimsel normlara ve yönetmeliklere dayanmalıdır. Örneğin, hangi tarihi binaların satılabileceği ve hangilerinin kiralanabileceği ve satıldıktan veya kiraya verildikten sonra koruma sorumluluğunun nasıl olacağı konusunda açık düzenlemeler olmalıdır.china daily
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER