Ankara
07:24

TR | CH | EN   
Pekin
12:24


Çinde salgın sonrası eğitim

Çin'de Covid-19 salgını sonrası yeni dönemde eğitim yeniden başlarken, okullarda derslik, kantin, laboratuvar gibi bölümler her gün dezenfekte ediliyor. Öğrencilerin ateşleri sık sık kontrol ediliyor. Okul içinde maske takmak zorunlu.

1 Eylül itibarıyla Çin'de anaokulu, ilkokul ve liseler yüz yüze eğitime başladı. Çin'de yaklaşık olarak 300 milyon öğrenci ve öğretim üyesi bulunuyor. 10 milyona yakın üniversite öğrencisinin şehir değiştirecek olması Covid-19 yayılma riskini de artırabileceği için yetkililer önlemleri buna göre düzenledi. Okullarda ve kampüs girişlerinde öğrencilerin ateşleri kontrol ediliyor ve öğrencilerin okul içinde maske takmaları zorunlu kılınıyor. Ayrıca okulların derslik, kantin, laboratuvar gibi bölümleri her gün dezenfekte ediliyor.

Çin Eğitim Bakanlığında virüs önlemlerinden sorumlu Wang Dengfeng, yerel yönetimlerin ve okul yönetimlerinin öğrencilere sıklıkla ellerini yıkama, sosyal mesafe gibi sağlık alışkanlıkları kazandırma ve yaşam tarzı haline getirme konusunda rehberlik edeceğini belirtti. Wang ayrıca, ilk ve orta okullar için 4 bin entegre çevrimiçi-çevrimdışı eğitimin pilot uygulamasını yapmak üzere şimdiye kadar 90 bölge seçildiğini kaydetti. CEN TV ile birlikte 52 yoksul ilçede yaklaşık 12 bin derslik uydu cihazlarıyla donatılarak bu bölgelerdeki öğrencilerin Pekin'deki seçkin öğretmenlerin derslerine TV yayınıyla erişmesi sağlanacak.

ÇEVRİMİÇİ EĞİTİMDE YENİ SORUNLAR VE ÇÖZÜM

Salgın sırasında çevrimiçi verilen derslerde öğrencilerin miyop olma oranının arttığı tespit edilmiş. Eğitim Bakanlığının öğrencilerle yaptığı araştırmaya göre miyopluk oranının 2019'un sonundan 2020'nin ilk altı ayına göre yüzde 11,7 arttığı belirtiliyor. Yapılan çalışmaya göre ilköğretim öğrencilerinde yüzde 15.2, ortaokul öğrencilerinde yüzde 8.2 ve lise öğrencilerinde yüzde 3,8 olarak artış gerçekleştiği kaydediliyor. Çevrimiçi derslerde 1 saat geçiren öğrencilerde yaklaşık yüzde 45,8, 1 ila 2,5 saat geçirenlerde yüzde 49.3, 2,5 ila 4 saat geçirenlerde yüzde 62.4, 4 saatten fazla harcayanlarda ise yüzde 76,7 oranda miyop tespit edilmiş. Bu araştırma sonucuna göre bakanlık çevrimiçi kurslarda geçirilecek sürenin ilkokul öğrencileri için 2 saat, ortaokul öğrencileri için 3 saat ve lise öğrencileri için 4 saatten az olacağını belirtiyor. Ayrıca öğrencilerden her gün en az bir saat açık hava aktivitelerine ve spora katılmaları isteniyor.

ÜNİVERSİTELER

Üniversitelerde kendi planlamalarını yapıp eğitime başlıyorlar. Üniversitelerdeki en önemli sorun farklı şehirlerden gelen öğrenciler ve yabancı öğrenciler. Üniversiteler Çin'de bulunmayan yabancı öğrenciler için uzaktan eğitimi sürdürmeye devam ederken Çin içindeki öğrenciler de yüz yüze eğitime devam ediyorlar.

Kendi üniversitemde ben de benzer uygulamalara tabi tutuluyorum. Örneğin üniversiteye sadece görevliler ve öğrenciler girebiliyor. Eğer okuldan değilseniz yüz tanıma yöntemiyle olan kapılar size açılmıyor. Öğrencilerin üniversiteye girebilmeleri için düzenli olarak uygulama üzerinden ateş kontrollerini yazmaları ve sağlığıyla ilgili bilgileri vermesi gerekiyor. Okula girerken kurallara uymanız ve kampüs içerisinde maske kullanılmanız gerektiğini belirten bir onay işlemi yapıyorsunuz. Eğer bu veriler günlük girilmezse öğrenci yüz tanıma sistemi kapıdan geçiş sağlamıyor. Kapıyı geçtikten hemen sonra otomatik ateşinizi ölçen kapalı bir alandan geçiyorsunuz. Bu alandan geçtikten sonra kurallara uyarak kampüs içinde istediğiniz yere gidebiliyorsunuz.cri türk
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER