Ankara
07:52

TR | CH | EN   
Pekin
12:52


Çin den Kuşak ve Yol ülkelerine yatırım arttı

Çinli işletmelerin Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelere ocak-ekim aylarında yaptığı finans dışı doğrudan yatırımların, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,1 artarak, 14 milyar 110 milyon dolara ulaştığı bildirildi.

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, yılın ilk 10 ayında Çin'in yurt dışına finans dışı doğrudan yatırımları, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3,2 düşerek, 602 milyar yuanı buldu.

Çin'in Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelerle yatırım ve işbirliğini istikrarlı şekilde ilerlettiği kaydedilen bakanlık açıklamasında, ilk on ayda Çinli işletmelerin Kuşak ve Yol ülkelerine yaptığı finans dışı doğrudan yatırımın, yurt dışına yapılan toplam finans dışı doğrudan yatırımın yüzde 16,3'ünü oluşturduğuna ve bu oranın geçen yıla göre 3,6 puan yükseldiğine dikkat çekildi.

Verilere göre, ilk on ayda imzalanan sözleşme hacmi 50 milyon ABD doları üzerindeki yeni projelerin sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre 3 artarak 590'a ulaştı. Sözleşme hacmi 100 milyon ABD doları üzerindeki yeni projelerin sayısı da geçen yılın aynı dönemine kıyasla 4 artarak 331'e ulaştı. Yeni imzalanan sözleşmelerde en hızlı artış inşaat, elektrik mühendisliği ve su işleri projelerinde kaydedildi. cri türk
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER