Ankara
08:13

TR | CH | EN   
Pekin
13:13


Çin ve Türkiye aşı için beraber çalışıyor, bazı ülkeler ise uluslararası iş birliğine karşı

Covid-19 salgınında, dünya genelindeki vaka sayısı 55 milyonu, toplam vefat sayısı ise 1 milyon 330 bini aştı. Salgında ağır yara alan dünya ekonomisi, 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana görülmemiş büyüklükte daralma yaşayacak. Dünya Bankası'nın son tahminlerine göre, 2020 yılında küresel ekonomik büyüme önceki yıla göre yüzde 5,2 oranında düşecek. Salgının insanlığa getireceği derin etkiler şu an hâlâ belirsiz.

Çin hükümeti, daha önce yaptığı açıklamalarda, insanlığın salgının üstesinden sadece uluslararası iş birliğiyle gelebileceğini defalarca vurguladı. Çin ve Türkiye, salgınla mücadele sürecinde birbirine yardım sağladı. İki ülkenin salgınla mücadelede gerçekleştirdiği iş birliği, iki halka büyük faydalar getirdi ve diğer ülkeler için de iyi bir örnek oluşturdu.

Çin, Covid-19 salgınından etkilenen ilk ülke oldu. Başlangıçta salgınla mücadelede büyük zorluk çeken Çin, Türkiye'den de yardım aldı. Türkiye, Çin'e en erken yardım sağlayan ülkelerden biri oldu.

Türkiye, Wuhan kentine 31 Ocak ve 1 Şubat günlerinde gönderdiği iki uçakla 2 bin koruyucu kıyafet ve 93 bin 500 maske ulaştırdı. Türkiye, daha sonra da Çin'e yaklaşık 200 milyon adet maske daha yolladı.

Çin'de salgın, alınan sıkı tedbirler ve yapılan büyük fedakârlıklar sonrasında kontrol altına alındı.

Dünya genelinde yayılan salgın pandemiye dönüştü. Türkiye'de tespit edilen vakaların sayısı 446 bini, vefat sayısı ise 12 bin 300'ü aştı.

Çin hükümeti ile Türkiye'deki Çinli şirket ve kuruluşlar, Türkiye'ye solunum cihazı, koruyucu giysi ve maske gibi malzemeler sağladı.

Diğer yandan, Türkiye Sağlık Bakanlığı'na bağlı Uzman Kurulu üyeleri ile Çinli tıp uzmanları arasında video konferans yöntemiyle seminerler düzenlendi. İki taraf, koronavirüs hastalarının tedavisi, ilgili ilaçların kullanılması ve karantina önlemlerinin alınması gibi konularda fikir alışverişinde bulundu. Türk doktorlar, Çinli uzmanların deneyimlerini dinleyerek koronavirüs hastalarının tedavisi konusunda bilgi aldı.

Çin'de Covid-19 salgınına karşı nihai çözüme ulaşılabilmesi için aşı geliştirme çalışmaları sürüyor. Şu an, Çin'de üretilen 10'dan fazla aşı adayı için klinik denemeler devam ediyor. Aşıların güvenliğinin ve kalitesinin en iyi şekilde denetlenmesi için, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu birçok ülkedeki gönüllüler aşıların deney programlarına katıldı. Şu an, Hacettepe, Kocaeli ve İstanbul Üniversiteleri ile Ankara Şehir Hastanesi dâhil farklı kuruluşlarda, Çin menşeli aşıların testleri gerçekleştiriliyor.

Türkiye Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye, Covid-19 aşısını geliştirme çalışmalarında etkin şekilde yer alıyor. Türk gönüllülerin katkıları sayesinde Covid-19 aşısı bir an önce piyasaya sunulabilecek. Çin hükümeti, Çin menşeli aşıların, bir kamu ürünü olarak tüm dünyaya sunulacağını ifade ediyor.

Çin ve Türkiye gibi ülkeler salgınla mücadelede iş birliği yaparken, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), salgınla mücadeledeki uluslararası iş birliğine zarar verip, aşıların üretim ve satışında tekelleşmek istiyor. Bu bencilce girişimler, pandeminin derin şekilde etkilediği bu ülkeye hiçbir fayda getirmeyecek. Salgınla mücadelede başka ülkelerle iş birliği yapmayı reddeden ABD'deki salgın durumu kötüleşmeye devam edecek. cri türk
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER