Ankara
09:17

TR | CH | EN   
Pekin
14:17


Çin de yaklaşık 3-4 aydır ölüm yaşanmıyor

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, ilk olarak Çin'in Wuhan kentinde tespit edilen koronavirüsün Çin'deki son durumu ve koronavirüs önlemlerini değerlendirdi.

Wei, "Salgının durumuna göre kademeli bir şekilde tedbirleri ya artırıyor ya da azaltıyorduk. 11 milyonluk bir şehri kapattık. Şehri kapatmak demek, giriş çıkış yasağı değildir. 11 milyon insan hepsi evinde durması gerekiyor. İşte bu şekilde bu salgını yenebiliriz. Sert tedbirler olmadan bu sonucu alamazsınız." dedi.

Başkonsolos Cui Wei, Demirören Haber Ajansı'na (DHA) yaptığı açıklamada, Türkiye'de son bir aydır artan vaka sayısının, taburcu olan vaka sayısından daha fazla olduğunu belirterek, " Bazen bu makas aralığı çok açılıyor. Bu biraz endişe verici. Türkiye'de durum kontrol altında denilebilir. İki unsur var. Biri; Avrupa ve Amerika katısına baktığımızda büyük bir patlama oldu. İkinci dalga, diyen de var. O durumlara göre Türkiye kontrol içinde gözüküyor. İkincisi, sonbahar, kış gelince bizim bilim adamlarımız 'dalgalanma olacaktır' dedi. Böyle bir durumda Türkiye ne kadar kontrol etse ve önlem alsa da vakalar yükselebilir." ifadelerini kullandı.

"ÇİN'DE YAKLAŞIK 3-4 AYDIR ÖLÜM YAŞANMIYOR"

 "Çin'de yaklaşık 3-4 aydır ölüm yaşanmıyor." açıklamasını yapan Cui Wei, şöyle konuştu:

"Şimdiye kadar toplam vefat sayısı 4 bin 634. Bu rakam çok uzun zamandır bu şekilde duruyor. Beijing'de en son bir pazardan çıktı. Pazarda tamamen bir tarama araştırması yapıldı. Balık ithal eden bir dükkân içerisinde balık kesilen o tahta üzerinde virüs çıktı. Biz başından beri önleme ve kontrol etmeyi aynı cümle içinde kullanılıyoruz. Sıfır vakaya düşürmenin yolu devamlı kontrol sisteminde olmak. Örneğin sağlık çalışanlarına, gümrük çalışanlarına isteseler de istemeseler de test yapıldı. Çünkü onlar risk altında. Devamlı bir şekilde kontrol ediliyor ve test yapılıyor. Virüsün olduğu dönemlerde çok sert tedbirler alıyorduk. Salgının durumuna göre kademeli bir şekilde tedbirleri ya artırıyor ya da azaltıyorduk. 11 milyonluk bir şehri kapattık. Şehri kapatmak demek, giriş çıkış yasağı değildir. 11 milyon insan hepsi evinde durması gerekiyor. İşte bu şekilde bu salgını yenebiliriz. Sert tedbirler olmadan bu sonucu alamazsınız. Ne istediğimizi bilmeliyiz. Normal, güzel bir yaşam mı istiyoruz. Bunu istiyorsak gerçekleştirmek için muhakkak kısa zaman içinde göz önünde tedbirler alınması lazım. Ancak bu şekilde kısa zaman içinde bu durumu halledebilir ve normale dönülebilir. Ya gevşek olacak ve çok uzun sürecek ya da sert olacak ve kısa sürecek."

"4 AŞI DÜNYA ÇAPINDA FAZ-3 DENEME SÜRECİNDE"

Dört aşının dünya çapında Faz-3 deneme sürecinde olduğunu vurgulayan Cui Wei, "Bunlar insan vücudunda kullanılıyor ama bunlar test aşamasında. Çin'de yasaya göre, acil durumda belirli insan grubuna kullanılmasına izin verildi ama çok az. En önde gelen bence haziran ayında Orta Doğu'da kullanılan aşı. O zaman okuduğumda Faz-3 çalışmaları 6 ay sürecekti. Bu demektir ki, önümüzdeki ay bu Faz-3 bitecek ve değerlendirme yapılıp sonuç çıkacak. Bence tamamen kullanımı 2021 yılının Ocak ayından sonra olabilir." diye konuştu.

MASKE KULLANIMI SOLUNUM YOLUYLA BULAŞAN HASTALIKLARDA DÜŞÜŞE NEDEN OLDU

Maske kullanımının solunum yoluyla bulaşan diğer hastalıklarda düşüşe neden olduğunun altını çizen Wei, maske kullanımının önemine değinerek, "Çin'de vatandaşlar artık maske takmayı tercih ediyor. Bir alışkanlık oldu. Bunun başka bir katkısı da şu oldu; şu an sonbahar Çin'de. Sonbahar döneminde geçen yıllara göre, hastane istatistiklerinin kıyaslaması yapıldığında ağız ve burun yoluyla bulaşan hastalık sayısı da çok daha düşük oldu. Demek ki, maske temiz, verimli ve basit bir tedbir. Sadece Covid-19 için değil, insan sağlığı için de önemli." dedi.cri türk
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER