Ankara
09:43

TR | CH | EN   
Pekin
14:43


Çin-ASEAN Fuarı, Çin in dışa açılmayı genişletme kararlılığına tanık oluyor

150'den fazla çevrimiçi ve çevrimdışı ekonomik ve ticari tanıtım faaliyeti düzenlendi, 86 uluslararası ve yerli yatırım iş birliği projesi imzalandı ve imzalanan sözleşme hacmindeki artış boyutu tarihin en yüksek seviyesine ulaştı.

Bunlar dün sona eren 17. Çin-ASEAN Fuarı'nda elde edilen sonuçlar.

Bu sonuçlar sadece Çin-ASEAN dostane ilişkilerini, ekonomik ve ticari değişimler gibi çeşitli alanlardaki iş birliğini derinleştirmekle kalmadı, aynı zamanda daha sağlam bir Çin-ASEAN kader ortaklığı inşasına güç kattı.

Fuarın, salgının dünyayı etkilediği bu özel şartlarda düzenlenmesi, hem Çin'in etkili salgın önleme ve kontrol tedbirleri hem de Çin'in daha yüksek seviyeli bir dışa açılmanın gerçekleştirilmesi ve Çin-ASEAN iş birliğinin ilerletilmesinin kararlılığını yansıttı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 17. Çin-ASEAN Fuarı ve Çin-ASEAN İş ve Yatırım Zirvesi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, yeni durumda Çin'in ASEAN'ı komşuluk diplomasisinin ve Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin yüksek kaliteli bir şekilde gerçekleştirilmesinde başlıca bir bölge olarak görmekte olduğunu kaydetti.

Xi'nin daha yakın bir Çin-ASEAN kader ortaklığının oluşturulması için ortaya koyduğu dört maddelik öneri, Çin ile ASEAN arasında gelecek iş birliğinin yönünü belirleyerek iki tarafın iş birliği güvenini artırdı.

Bu bağlamda, "Kuşak ve Yol İnşa Etme ve Dijital Ekonomiyi Birlikte Geliştirme" temasıyla Çin-ASEAN Fuarı, şüphesiz her iki tarafın ekonomik ve sosyal kalkınmasına yeni bir ivme kazandırdı ve Çin ile ASEAN arasındaki büyük iş birliği potansiyelini sergiledi.

10 ASEAN ülkesinin tümü, Kuşak ve Yol'u ortaklaşa inşa etmek için Çin ile iş birliği belgeleri imzaladı. Çin, fuarda ASEAN'la birlikte Kuşak ve Yol İnisiyatifinin ASEAN Bağlantı Şebekesi 2025 Yol Haritası'yla enterasyonu yerine getireceğini vurguladı.

Aynı zamanda, dijital ekonomi ikili iş birliği potansiyelini ortaya çıkarmaya devam edecek. Bu yıl Çin-ASEAN Dijital Ekonomi İşbirliği Yılı. İlk düzenlenen "Bulut Fuar"a 1.900'den fazla firma katıldı. Şu anda Çin-ASEAN Bilişim Limanı'nın inşası hızlanıyor.

Gelecekte, Çin ve ASEAN akıllı şehirler, 5G, yapay zekâ, e-ticaret, büyük veri, blok zinciri, teletıp gibi alanlarda daha fazla iş birliği yapacak.

Dijital teknoloji sayesinde, adı geçen fuarın kapanmasından sonra "Bulut Fuar" devam ediyor. Çinli ve yabancı işletmeler tüm yıl boyunca çevrimiçi olarak canlı yayın satışı ve ticari müzakere yapabilirler. Bu Çin-ASEAN ekonomik iş birliğinde gelecek 10 yıla kapı aralayacak.

Aslında, bu yılın başından bu yana, Çin Uluslararası Hizmet Fuarı'ndan Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na ve Çin-ASEAN Fuarı'na kadar Çin, yerli ve yabancı işadamlarının iş birliği için 365 günlük hiç bitmeyen bir deneyim sunmaya kararlı. Bu da Çin'in  dışa açılımındaki kararlılığını gösteriyor.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) 19. Merkez Komitesi 5. Genel Kurul Toplantısı'nda yurt içi sirkülasyonun esasını oluşturduğu, aynı zamanda yurt içi ve yurt dışı sirkülasyonun birbirini desteklediği yeni bir gelişme modeli ortaya getirilerek daha yüksek seviyeli bir dışa açılmaya vurgu yapıldı. Kasım ayı başında düzenlenen Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nda Çin, dışa açılımının kapsamlı bir şekilde geliştirilmesi için dört yeni önlem açıklayarak dışa açılmanın yeni merkezlerinin inşası, dış ticaretin yenilikçi gelişimi, iş ortamının optize edilmesi ile ikili ve çok taraflı iş birliğini derinleştirme sözü verdi.

Açıkçası, kararlılıkla dışa açılan Çin, kendi toparlanmasıyla dünyanın ortak canlanmasını hızlandırmaktadır. ASEAN ülkeleri dâhil dünyadaki çeşitli ülkeler bundan faydalanacak.cri türk
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER