Ankara
06:29

TR | CH | EN   
Pekin
11:29


Yeni enerji sistemine geçmek

Enerji interneti, arz ve talebin uyumunu iyileştirmek için iletişim, enformasyon ile enerji ağlarını birbirine bağlayacak.

Bu yıl eylül ayında toplanan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Çin'in 2030'da karbon salımını zirveye çıkarmaya ve 2060'da nötr karbon hedefini gerçekleştirmeye çalışacağını söyledi. Bu iki hedef önümüzdeki yıllarda büyük dönüşümün atmosferini belirledi.

Çin'in yenilenebilir enerji alanındaki gelişmesi etkileyiciydi, 360 gigavat'tan fazla hidrogüç, 200 gigavat'tan fazla rüzgâr enerjisi gücü ve 200 gigavat'tan fazla güne enerjisi kapasitesi ile Çin şu anda dünyadaki en büyük yenilebilir enerji kurulu kapasitesine sahip. 2019'un sonunda Çin'in toplam kurulu yenilenebilir enerji kapasitesi Avrupa Birliği'ninkinin (AB) neredeyse 1,5 ve Amerika Birleşik Devletleri'ninkinin (ABD) 2,8 katı kadardı.

Yine de Çin'de nötr karbon hedefine ulaşmanın yanı sıra hava kalitesi gibi çevresel sorunları çözmek için hem arz hem de talep kısmında daha fazla şeyin yapılması gerekiyor.

ÇİN DÜNYADAKİ EN BÜYÜK YENİLEBİLİR ENERJİ KURULU KAPASİTESİNE SAHİP

Bunun anahtarı ise, bilim ve teknoloji. Ultra-yüksek voltaj (UHV) nakil sistemleri, büyük veri, bulut işlemciliği ve yapay zekâ gibi teknolojiler sürdürülebilir bir modern enerji sisteminin temeli olacak. 1,587 kilometrelik Qinghai-Henan UHV doğru akım enerji hattı bunun iyi bir örneği. Qinghai-Henan nakil projesi tamamlandığında, yenilenebilir enerji kaynaklarının bol olduğu uzak kuzeybatı Çin'den nüfusu çok olan merkez Çin'deki enerji ihtiyacını karşılamak için, 8 GW güney ve rüzgâr enerjisi taşıyacak.

Yenilenebilir enerjileri geliştirmenin yanı sıra, enerji arzının ve nihai enerji kullanımındaki yeniliklerin verimliliğini artırmak düşük karbonlu geleceğin anahtarı olacak. 2050'de Çin kentlerinde yaşayanlara 255 milyon insanın ekleneceği tahmini ile birlikte, temiz ve sürdürülebilir kentler de çözümün bir parçası olacak.

2022 KIŞ OLİMPİYATLARI'NDA YÜZDE YÜZ TEMİZ ELEKTRİK SAĞLANACAK

Bunun örneklerinden biri, Beijing ve Hebei eyaletinin Zhangjiakou kentinde 2022'de düzenlenecek olan Kış Olimpiyatları. Zhangjiakou-Beijing esnek akım projesi olimpiyatların nötr karbon hedefini gerçekleştirmenin anahtarı. Zhangjiakou'daki bol güneş ve rüzgâr kaynaklarına dayanan bu doğru akım nakil hattı projesi, nötr karbonu başarması için Kış Olimpiyatları'na yüzde yüz temiz elektrik sağlayacak.

Nötr karbonun başka bir dayanağı ise, elektrikli araçların kullanıma sokulması. Çin zaten şu anda 4,8 milyon elektrikli araca hizmet veren 1 milyona yakın şarj merkezi ile dünyanın en büyük elektrikli araç şarj sistemine sahip. Şarj standartlarındaki sürekli gelişme ve yenilik ile artan elektrikli araçların uyum oranının, Çin ve ötesinde salımların yanı sıra hava kalitesi üzerinde de büyük etkileri olacak.

Küresel iklim tehditlerine karşı mücadele etmek de kurumlar ve ulusal sınırların ötesinde ortaklık ve iş birliğini gerektiriyor. Hitachi-ABB'nin Çin Devlet Ağ Şirketi ile büyük ölçekli yenilenebilir enerjileri Çin'in elektrik sistemiyle bütünleştirmek için yaptıkları iş birliği ve Çin Enerji Yatırım Şirketi ile Fransa'nın elektrik şirketi EDF'nin 500 megavatlık Dongtai deniz rüzgâr projesi ortaklığı bunun örnekleri arasında.

DÜNYADAKİ EN BÜYÜK ELEKTRİKLİ ARAÇ ŞARJ SİSTEMİ

Bu başarı hikâyeleri ortak yeniliğin, uzmanlık paylaşımının ve ortak finansmanın büyük ölçekli, karmaşık temiz enerji gelişmesini gerçekleştirmek için kaçınılmaz olduğu ortaya koyuyor. Küresel Enerji Entegrasyonu gibi girişimler -dünyanın enerji ihtiyacını küresel olarak birbirine bağlanmış, büyük ölçekli yenilenebilir kaynakların beslediği bir enerji ağı ile karşılama fikri- Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin bir parçası olarak Pakistan, Fas ve Mısır gibi ülkelerdeki temiz enerji gelişmeleri, kapsayıcı, sürdürülebilir, düşük karbonlu kalkınmayı geliştirmede uluslararası iş birliğinin önemini vurguluyor.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı Genel Müdürü Francesco La Camera'nın, Çin Devlet Elektrik Ağları Şirketi'nin Dünya Ekonomik Forumu ile iş birliği içinde 10 Kasım'da düzenlediği Uluslararası Enerji Dönüşümü Forumu'nda söylediği gibi, enerji sistemini dönüştürmek sadece gezegenin yararına değil, aynı zamanda bütün dünyadaki milyarlarca insanın geleceğini de iyileştirmeye yarayacak. COP 26, BM İklim Değişikliği Konferansı gelecek yıl yapılırken ve daha hırslı ve acil iklim faaliyetleri çağrıları artarken, şimdi harekete geçme zamanı. Ortaklaşa bir biçimde düşük karbonlu bir geleceğin yanı sıra dünya çapında milyarlarca insan için eşitlik ve fırsatlar sunan ortak bir gelecek sağlayacak bir enerji sistemi kurma şansına sahibiz.china daily
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER