Ankara
14:17

TR | CH | EN   
Pekin
19:17


Kapsayıcı küresel bir internet ağı oluşturmak

İnternet bugünün dünyasında iletişimin bel kemiği durumunda. İnternet, küresel uzunluğu ve genişliği boyunca insanları, özellikle genç nesilleri etkileyen siber kültürle dünyanın her tarafında ticareti ve kültürel değişimi ilerletiyor. Şimdiye kadar internet güvenlik tehdidinin bir kaynağı oldu, özellikle geleneksel olmayan güvenlik tehdidi ve işin garip yanı küresel iletişim ağları için ciddi bir sorun teşkil etti.

Uluslararası toplum, dijital iletişim ağlarına dayalı küresel bir uygarlık oluşturma ve sağlıklı bir ağ kültürü geliştirme konusunda geniş bir uzlaşmaya vardı. İnternet yönetimi konusunda küresel uzlaşmaya uygun olarak, Çin hükümeti, bütün vatandaşlarının çıkarlarını ve yasal haklarını korumak ve sosyal ilerlemeye yardım edecek siber kültürü sağlamak için küresel çabalara katkıda bulunmayı taahhüt etti.

ÇİN DÜNYADAKİ EN FAZLA İNTERNET KULLANICISINA SAHİP

Uluslararası toplumun sağlıklı bir internet kültürü geliştirme çabaları yavaş yavaş sonuç vermeye başladı. Sanal alem üzerinde küresel iş birliği, uluslararası kurallar ve anlaşmalar temelinde uluslararası yönetim mekanizmasındaki düzelmeyle birlikte güçlendi. İnternet suçlarına karşı ilk küresel sözleşme olan Siber Suç Sözleşmesi, Kasım 2001'de, Avrupa Birliği (AB) üyesi 26 ülke ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kanada, Japonya ve Güney Afrika arasında imzalandı. Aslında, dünyanın her tarafından ülkeler etkili bir ağ yönetim sistemi inşa etmek ve sağlıklı siber kültürü ilerletmek için yasal süreci, öz disiplini ve denetlemeyi hızlandırmaya olan ihtiyacın farkına vardılar.

ABD Dışişleri Bakanlığı, 11 Eylül 2001'deki saldırılardan sonra bir uluslararası ağ izleme merkezi kurdu. Japonya İçişleri ve İletişim Bakanlığı, güvenlik tehditlerine karşılık vermek ve söylentileri engellemek adına interneti düzene sokacağını açıkladı. Güney Kore de, siber saldırıları önlemek için bir izleme merkezi kurdu.

Çin'e gelince, sanal alemde düzen ile güvenliği sürdürmeye ve küresel ağı daha açık ve kapsayıcı yapmaya yardımcı olmaya kararlı. Dünyada en fazla internet kullanıcısına (geçen yıl 904 milyon) ve belki de en aktif genç internet kullanıcısı gruba sahip olan Çin, e-ticaret, mobil ödeme, 5G uygulamaları, akıllı zekâ endüstrisi ve blok zincirinde küresel lider konumunda. İnternetin önemine gelince, Çin'in dijital ekonomisinin değerinin geçen yıl 35,8 trilyon yuan (5.45 trilyon dolar) ve ülkenin toplam Gayri Safi Yurt İçi Hasılası'nın (GSYİH) yüzde 36,2'sini oluşturduğunu söylemek yeterli. 

ÇİN İNTERNET YÖNETİMİ VE BİLGİ GÜVENLİĞİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN BİR DİZİ YASA ÇIKARDI

Çin, bu yıl Fortune 500 şirketler listesindeki internet şirketlerinden dördüne ev sahipliği yaptığından, etkili ve güvenli ağlarla küresel bir uygarlık kurmak Çin için sadece bir yükümlülük değil, aynı zamanda vatandaşlık haklarını korumak ve insanlara daha iyi bir yaşam sürmeleri için yardımcı olmada etkili bir yol. Çin, 2000 yılından bu yana internet yönetimi ve bilgi güvenliğini güçlendirmek için bir dizi yasa ve düzenleme çıkardı.

Çin hükümeti, ulusal bağımsızlığın ve insan haklarının korunmasının yanı sıra internetin kullanımı, yönetimi ve gelişmesi konusundaki küresel uzlaşmalara bağlı kalıyor, öyle ki; Zhejiang eyaletindeki Wuzhen kentinde son zamanda yedincisi düzenlenen Dünya İnternet Konferansı-İnternet Gelişimi Forumu, internet gelişiminde iş birliği ve küresel değişimler için önemli bir platform haline geldi. Çin, sanal alemi kullanarak sosyal yönetimi geliştiriyor. Birleşmiş Milletler (BM) 2020 E-Hükümet Araştırması'na göre,  Çin'in sıralaması, genel endeksinin "çok yüksek" bir seviyeye ulaşmasıyla 2003 yılından 2020'ye 29 basamak yükseldi ve Shanghai, 2020 E-Hükümet Araştırması'nda küresel kentler arasında 9. sırada yer aldı.

ÇİN İNTERNET KONUSUNDA KÜRESEL İLKELERE VE UZLAŞMALARA BAĞLI

Bundan başka, Çin, teröristlerin, aşırı dincilerin ve ayrılıkçı güçlerin ciddi tehditleriyle karşı karşıya olduğundan bu yana hükümet, internette aktif olan aşırı tutucu İslamcılara karşı sert önlemler alarak, terörizme karşı küresel savaşa önemli katkılarda bulunuyor. Çin ayrıca, gençleri, siber suçlardan ve şiddet ve pornografi dâhil olmak üzere sıkıntı veren diğer hastalıklardan korumak için özenli çabalar gösteriyor. Gerçekte hükümet, bu yıl, internet bağımlılığı ve çevrim içi tehditlere karşı küçükleri daha iyi korumak amacıyla küçüklerin korunması yasasını değiştirerek "internet korumasını" ekledi.

Siber kültür, dünyanın çeşitli bölgelerindeki toplumlarda giderek artan etkili bir rol oynuyor. Sosyal uyumu ilerleten, insanların refahını iyileştiren ve farklı ülkeler ve kültürler arasında dostane değişimleri artıran, gerçek bir dünyaya dayalı sağlıklı bir küresel internet ağı kurmak gerekiyor.

Sağlıklı bir küresel ağ ile olumlu siber kültür, küresel risklerin ve güçlüklerin üstesinden gelmede, bütün ülkelerin birlikte çalışabilmesi amacıyla insanlık için ortak bir geleceğe sahip bir toplum inşa etmek ve küreselleşmeyi ilerletmek için de önemli.  

Çin hükümetinin kapsayıcı ve güvenli sanal alem oluşturmak için gösterdiği çabalar, Çin'in, insan haklarını korumayı taahhüt eden sorumlu büyük bir ülke olduğunu gösteriyor. Çin'in, uluslararası deneyimlerle Çin karakter özelliklerini birleştirerek, güvenli ve kapsayıcı küresel internet ağı oluşturma gayretleri, internet konusundaki küresel ilkelere ve uzlaşmalara bağlılığını yansıtıyor.china daily
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER