Ankara
18:18

TR | CH | EN   
Pekin
23:18


Beijing´in gözü kış olimpiyatlarında

26.03.2015 CRI Türkiye - Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) değerlendirme heyeti, Çin'deki incelemelerini dün de sürdürdü. Heyet, Beijing Kış Olimpiyat Başvuru Komitesi'nin konaklama, ulaşım, basın, sporcu ve spor salonu dahil dört konuyu içeren raporunu dinledi. Heyet, Yanqing bölgesinde dağ kayak ve kızak alanlarını inceledi. Heyetin incelemelerde bulunacağı bini aşkın proje arasında, hava kalitesi, ulaştırma ve bütçe de yer alıyor.

Islah çalışmalarına hız verilecek

Hava kalitesi, değerlendirme heyetinin ilgilendiği başlıca konulardan biri. Beijing Belediyesi hava kalitesinin yükseltilmesi çalışmalarını, sadece Kış Olimpiyat Oyunları için yapmıyor. Bu çabalar, gelecekteki gelişmeyi de hedefliyor. Beijing Kış Olimpiyat Başvuru Komitesi'ne bağlı Proje Planlama ve Teknik Başkanı Shi Weiliang, şunlara dikkat çekti: 

"Şu an ilerletilmekte olan, Beijing, Tianjin ve Hebei'yi kapsayan ulusal gelişme planında, hava kirliliğinin önlenmesi, bölgesel ekoloji medeniyeti inşası da yer alıyor. Bu, yalnızca Beijing'in görevi değil, tüm bölgenin görevi. Sanıyorum Kış Olimpiyatları'na başvurmak ve evsahipliği yapmak, hava kirliliğinin ıslahı ve ekoloji inşasına hız verecek."

Kısacası Çin başvurudan sonuç alamasa bile bölgesel hava kirliliğinin ıslahı,  aralıksız şekilde ilerletilecek. Beijing Kış Olimpiyat Başvuru Komitesi uzmanı Yi Jiandong, Beijing'in 2008 Yaz Olimpiyatları'na yaptığı hazırlığı hatırlattı. Olimpiyat başvurusundan itibaren hazırlık yapılan onu aşkın yılda, Beijing'de kum fırtınası ve hava içindeki pm10 partikülleri etkin biçimde azaltılmıştı.

Beijing, Tianjin ve Hebei, birlikte geliştiriliyor

Bir başka örnek Beijing-Zhangjiakou hızlı demiryolu inşası. Beijing'in merkezi, Yanqing bölgesi ve Hebei eyaletinin Zhangjiakou kenti arasında bağlantı kuran hızlı demiryolu, Olimpiyat Oyunları boyunca sporculara ve izleyicilere hizmet verecek. Tren, sporculara ve o gün yarışları izleyenlere ücretsiz olacak.

Beijing'den Zhang Jiakou kentine ulaşmak, hızlı trenle yalnızca elli dakika sürecek. Trende "mobil basın merkezi" hizmeti de verilecek. Beijing Kış Olimpiyat Başvuru Komitesi Başkan Yardımcısı Zhang Jiandong, şu bilgiyi verdi: 

"Çin Hükümeti, Beijing-Tianjin-Hebei ortak gelişme stratejisi uygulamasını hızlandırıyor. Bu yönde ulaşımın bütünleştirilmesi öncelikli bir konu. Mesela, Beijing-Zhangjiakou hızlı demiryolu, Çin ulusal demiryolu ağının bir parçası. Beijing-Zhangjiakou hızlı demiryolunun inşası, Beijing'den İç Moğolistan'ın Baotou kentine giden demiryolunun bir parçası olarak, geçen yılın sonunda başlatıldı ve 2019 yılında tamamlanacak."

"2020 hedefleri, Olimpiyat konseptiyle birleştirilmiş"

Hava kirliliğinin ıslahı, Beijing-Zhangjiakou hızlı demiryolu inşası ve spor tesislerinin sürdürülebilir kullanılması, Beijing'in olimpiyat yaklaşımını da yansıtacak nitelikte. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (İOC) Değerlendirme Komitesi Başkanı Alexander Zhukov, şunları söyledi: 

"Beijing'de 2020 yılına kadarki reformun gündemi, Olimpiyat Oyunları konseptiyle birleştirilmiş. Biz, Beijing'nin Kış Olimpiyatları hazırlıkları ile Beijing, Tianjin ve Hebei'nin birlikte geliştirilmesi stratejisi arasındaki uyumu etraflı bir biçimde incelemek istiyoruz. Beijing, Tianjin ve Hebei'in birlikte geliştirilmesi, hem Beijing'de Olimpiyat Oyunları konseptinin yaygınlaştırılmasına hem de bölgedeki halka yarar sağlayacak.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER