Ankara
05:50

TR | CH | EN   
Pekin
10:50


Medya temsilcilerinden Boao Forum´unda önemli mesajlar

Medya temsilcilerinden Boao Forum´unda önemli mesajlar

27.03.2015 CRI Türkiye - 2015 Bo'ao Asya Forumu Medya Temsilcileri Yuvarlak Masa Toplantısı dün düzenlendi.

Toplantıya Rusya, ABD ve İngiltere dâhil olmak üzere 17 ülkeden 21 medya temsilcisi katıldı. Ana teması "İpek Yolu Ortaklığını Geliştirme ve Medya İşbirliğinin Yeni Geleceği" olarak belirlenen toplantıda, "İpek Yolu Çağrısı" adlı bir belge imzalandı.

Bo'ao Asya Forumu, Çin Uluslararası Radyosu (CRI) ve Çin Kamu Diplomasisi Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen Medya Temsilcileri Yuvarlak Masa Toplantısı'na katılan temsilcilerin çoğu, İpek Yolu ve Deniz İpek Yolu ülkelerinden geldi.

Toplantıda, "Bir Kuşak, Bir Yol" stratejisinin ilgili ülkelere getirdiği fırsat ve sorunlar", "Medyanın medeniyetler arası diyalogun ilerletilmesindeki rolü" ve "Medya kuruluşları işbirliğiyle ilgili yeni alanlar ve görüşler" konuları ele alındı.

"Medyanın, temasların yoğunlaşmasındaki rolü artmalı"

Bengal Devlet Radyosu Başkanı Kazi Akhtaruddin Ahmed, "Bir Kuşak, Bir Yol"un inşası çerçevesinde medya kuruluşları arasındaki işbirliğinin güçlenmesi, böylece ülkeler arasındaki kültürel ve ekonomik temasların yoğunlaşması gerektiğini söyledi. Ahmed, şöyle konuştu:

"Çin Uluslararası Radyosu tarafından düzenlenen Medya Temsilcileri Yuvarlak Masa Toplantısı son derece büyük önem taşıyor. Medya kuruluşları, çeşitli ülke ve halklar arasındaki karşılıklı anlayışın artırılmasında, kültürel ve ekonomik temasların yoğunlaştırılmasında önemli rol oynuyor. Mesela Bengal Radyosu, Çin Uluslararası Radyosu ile verimli bir işbirliği sürdürüyor. Diğer ülkelerin de medyanın kültürel ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinde daha etkin bir rol oynamasını sağlamasını umuyoruz."

"Medya, medeniyetler arasında köprü kuruyor"

Ürdün'de yayın yapan "Global Radio" Başkanı Sari Traih, bütün Ortadoğu ülkelerinin Asya ülkeleriyle işbirliğini güçlendirmeyi arzuladığını, "Bir Kuşak, Bir Yol" stratejisinin Ürdün'e büyük ekonomik yararlar getireceğini kaydetti.

Çin Uluslararası Radyosu'yla aralarındaki mevcut işbirliğini sürdüreceklerine dikkat çeken Sari Traih, Ürdünlü izleyicilere "Bir Kuşak, Bir Yol" hakkında daha fazla bilgi vereceklerini dile getirdi.

CRI, medya kuruluşlarıyla işbirliğini sürdürüyor

Medya Temsilcileri Yuvarlak Masa Toplantısı'na başkanlık eden Çin Uluslararası Radyosu (CRI) Başkanı Wang Gengnian, 70 yıldan uzun bir geçmişe sahip olan ve 65 dilde yayın yapan CRI'nın, İpek Yolu güzergâhındaki ülkelerde faaliyet gösteren medya kuruluşlarıyla kapsamlı işbirliğini sürdüreceğini kaydetti.

Wang Gengnian, sözlerine şöyle devam etti:

"Medya kuruluşlarının, farklı ülkelerin tarih, kültür, gelenek ve yaşam tarzlarını araştırması, bu alanlardaki farklılıkları dikkate alarak yayın yapması gerekir. Bunun yanı sıra, medya kuruluşları arasında farklı türlerdeki kültürel iletişim yoğunlaştırılarak, zengin içerikli kültürel ürünler ortaya çıkarılmalı. Çeşitli medeniyetler arasındaki temasları yoğunlaştırma görevini üstlenen yayınların verimliliği artırılmalı."

Başkan Wang Gengnian, CRI'nın bu yıl "Yeni İpek Yolu Kültür Yolculuğu" adlı bir kültürel etkinlik ve Doğu'nun Güzelliğini Keşfedelim" adlı WeChat yarışmasının yanı sıra, Çin'in seçkin film ve televizyon dizilerinin gösterilmesi gibi bir dizi etkinlik ve medya ürünü geliştireceğini, bu suretle çeşitli ülkelerden medya kuruluşlarıyla işbirliğini pekiştireceğini belirtti.

Çin Devlet Konseyi Enformasyon Ofisi Başkanı Jiang Jianguo da toplantıda yaptığı konuşmada, medya kuruluşlarından "Bir Kuşak, Bir Yol"un inşasına dair yapacakları yayınlarla İpek Yolu ruhunun geliştirilmesine katkı sağlamalarını istedi.

Jiang, medya kuruluşları arasındaki temas ve işbirliğinin seviyesinin yükselmesi gerektiğini vurguladı.

Toplantının bitiminde yayımlanan İpek Yolu Çağrısı'nda, medya kuruluşları arasındaki işbirliğinin güçlenmesinin, ülkeler ve halklar arasındaki karşılıklı anlayış ve güveni artıracağı belirtildi.

Kazakistan Başbakanı Karim Masimov, İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ile Aydınlık Yol politikasının iki ülkeye tarihi fırsatlar sunduğuna işaret ederek, Kazakistan'ın, Asya Altyapı Yatırım Bankası, Çin-Avrasya Ekonomik İşbirliği Fonu ve İpek Yolu Fonu gibi platformlarda Çin'le dostluğu pekiştireceğini ifade etti.

Masimov ayrıca, Çin halkının savaşta büyük kayıplar verdiğine dikkat çekerek, II. Dünya Savaşı'nın neticelerini beraber koruma çağrısında bulundu.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER