Ankara
07:56

TR | CH | EN   
Pekin
12:56


DSÖ ekibi bugün Çin e geliyor

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) uluslararası uzmanlardan kurduğu bir ekip bugün Çin'in Wuhan kentine ulaşarak, Covid-19 virüsünün kaynağına ilişkin çalışmalara başlayacak. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Sözcüsü Mi Feng, dün düzenlenen basın toplantısında DSÖ ekibinin Çin'deki programını açıkladı.

Mi, "DSÖ uzmanları ekibi, 14 Ocak'ta Wuhan kentine ulaşacak. Ekip, ilgili salgın kontrolü tedbirleri uyarınca karantinaya girecek. Karantina döneminde Çinli bilim insanları ve tıp uzmanları, DSÖ uzmanlarıyla video konferans yoluyla görüşmeler gerçekleştirecek." bilgilerini paylaştı. 

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Başkan Yardımcısı Zeng Yixin de kısa süre önce yaptığı açıklamada, Çin'in öteden beri Covid-19 virüsünün kaynağına ilişkin çalışmalara önem verdiğini ve DSÖ uzmanlarının Çin'le bilimsel iş birliği yapmasını desteklediklerini vurguladı. Zeng, "Daha önce dört video konferans aracılığıyla DSÖ uzmanlarıyla somut ve bilimsel tartışmalar yaptık. Araştırmanın süreci, önemli noktaları ve ayrıntıları konusunda samimi istişarelerden sonra anlaşmaya vardık. Virüsü araştıran ve epidemiyoloji, kamu sağlığı ile klinik çalışmalar yapan Çinli uzmanlar, DSÖ uzmanlarıyla birlikte çalışacak." diye konuştu.

DSÖ'nün inceleme çalışmalarına ve Çin'le bilimsel araştırma iş birliğine öteden beri aktif, açık, destekleyici bir tutumla yaklaştıklarına dikkat çeken Zeng, daha fazla uzmanla birlikte bilimsel ilkeler doğrultusunda virüse dair daha çok bilgi edinmeye hazır olduklarını ve bunun aniden ortaya çıkan bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için büyük önem taşıdığını vurguladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Zhao Lijian da konuya ilişkin açıklamasında, Covid-19 salgınının ortaya çıkmasından bu yana Çin'in virüsün kaynağını araştırma konusunda açık, şeffaf ve sorumlu bir tutum sergileyerek, DSÖ ile yakın temas ve iş birliği sürdürdüğünü ifade etti.

Zhao "Çin geçen şubat ve temmuz aylarında, salgını önleme ve kontrol etme görevlerinin ağır olduğu bir durumda DSÖ uzmanlarını iki defa Çin'e davet etti. Çin'den, DSÖ'den ve diğer ülkelerden uzmanlarla düzenlenen video konferanslarda virüsün kaynağına dair araştırmalar ve bu konuda kaydedilen ilerlemeler ele alındı.

Taraflar, virüsün kaynağına dair çalışmaların Çin'deki programını ortaklaşa belirledi. DSÖ ve diğer ülkelerden uzmanlar da Çin'de salgınla mücadele ve virüsün kaynağı araştırmalarında sağlanan gelişmeleri övgüyle karşıladı.

Virüsün kaynağına ilişkin araştırmaların, dünyanın dört bir yanından bilim insanlarınca ortaklaşa yürütülen bilimsel çalışmalara dayanması gerekiyor. Çin bu konuda DSÖ ve uluslararası tıp uzmanları ile yakın iş birliğini sürdürmeye hazır." değerlendirmesinde bulundu.cri türk
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER