Ankara
12:50

TR | CH | EN   
Pekin
17:50


Xi: Çin´in dış yatırım politikası değişmeyecek

Xi: Çin´in dış yatırım politikası değişmeyecek

30.03.2015 CRI Türkiye - Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Boao Asya Forumu 2015 Yıllık Toplantısı'na katılan Çinli ve yabancı işletmelerin temsilcileriyle görüştü.

Xi Jinping görüşmede Çin ekonomisinin yeni norm dönemine girmesiyle birlikte, dış ekonomik işbirliğinin de paralel olarak güçlendiğini, bunun dünya ülkeleri ve işletmelerine yeni işbirliği fırsatı getireceğini vurguladı.

40 Çinli ve yabancı işletmeci dünkü oturuma katıldı. Şu anda Çin'de en yaygın ifadelerden biri olan "yeni norm" işletmecileri en çok ilgilendiren sorunlardan biri.

Samsung Grubu Başkan Yardımcısı Lee Jae-yong, Çin hükümetinin ileri sürdüğü ekonomide yeni norm kavramının işletmelere sınırsız ticari fırsat getireceğini ifade etti. Xi Jinping ise dış dünyanın tarihsel ve diyalektik görüşle Çin ekonomisine bakmalarını umduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"Çünkü Çin çok basit değil. Her şeyin iki tarafı var. İyi tarafı var, kötü tarafı da var, büyük tarafı, güçlü tarafı ve zayıf tarafı, yalnzıca bir cümle Çin'i özetlemez. Genel olarak Çin ekonomisi yeni norm dönemine girdi."

Xi Jinping Çin ekonomisinin formu daha yüksek, iş bölümü daha karışık, yapısı daha rasyonel bir aşamaya geldiğine işaret ederek, bunun Çin'in ekonomik çalışmalarının çıkış noktası olduğunun altını çizdi.

Xi Jinping ayrıca, yeni norm döneminde ekonomide yeni gelişim ve rekor sağlanması için reformun kapsamlı bir şekilde derinleştirilmesi ve devletin hukuka göre kapsamlı bir şekilde yönetilmesinin çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Son zamanlarda bazı yabancı sermeyeli işletmeler Çin piyasasından çekildiğini ilan etti. Bu dış dünyada yabancı sermayenin geri çekildiği endişelerine yol açtı. Buna karşın dünyanın en büyük dört muhasebe firmasından Deloitte&Touche Şirketi CEO'su Steve Almond bu konuda şöyle konuştu:

"Şirket olarak Çin'in ekonomik gelişimini hızlandırmaya çaba göstereceğiz ve hizmet vermeye devam edeceğiz. Çin'in orta gelir tuzağını aşmasına yardımcı olduk. Aynı zamanda Çin'in yolsuzlukla mücadele çabalarına destek verdik. Dünya ekonomisinin hoşgörülü gelişimini, uyumlu toplum ve sağlıklı yerküreyi oluşturmaya çaba gösteriyoruz. "

Xi Jinping konuşmasına şöyle devam etti:

"Bazı kişiler, Çin'in yabancı sermayeye ihtiyaç duymayacağından endişeli. Sermayeniz hep dışa gitti ve yurtdışında yatırım yapıyorsunuz. Yabancı sermayeye ne gerek var? Bazı kişiler ise Çin'in tekel önleyici politikalarının korumacılığın gelişmesi anlamına geldiğini ileri sürüyor. Bunlar çok tarafsız."

Xi Jinping, Çin'in piyasa fırsatı, yatırım fırsatı, yeşil fırsat ve dış işbirliği fırsatını genişlettiğine dikkat çekti.

Xi gelecekte Çin halkının tüketim potansiyelinin çok büyük olmasından dolayı güvenli ve iyi kaliteli ürün ve hizmetler sunan işletmelerin iyi gelişim potansiyeline sahip olacağını ifade etti.

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı'nın istatistik verilerine göre, Çin dünyanın en çok yabancı sermaye çeken ülkesi oldu. 2014 yılında 119.6 milyar dolarlık yabancı sermaye Çin'e aktı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping "Değişmeyecek Üç İlke" ile ülkenin yabancı sermaye politikalarını yineledi. Xi şunları söyledi:

"Çin'in yabancı sermaye politikası değişmeyecek. Yatırım yapan yabancı işletmelerin meşru haklarının güvence altına alınması değişmeyecek, Çin'de yatırım yapan yabancı işletmelere daha iyi hizmet sağlanması değişmeyecek. "

Öte yandan "Bir Kuşak ve Bir Yol" projesi Boao Asya Forumu 2015 Yıllık Toplantısı'nın en sıcak gündemlerinden biri konumunda.

Hainan Havayolları Grubu Başkanı Chen Feng bu konuda şunları söyledi:

"Sivil havacılık reformların derinleştirilmesinin önemli bir alanıdır, aynı zamanda "Bir Kuşak ve Bir Yol" projesi ve Asya'da sıkı bağlantının hızlandırılmasının önemli hava köprüsüdür. Derin reformla havacılık piyasası canlandırılır. Sivil havacılıkla dışa açılmanın seviyesi yükseltilir, Asya ortak kader topluluğu oluşturulması hızlandırılır."
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER