Ankara
06:07

TR | CH | EN   
Pekin
11:07


Dev bayram harcaması Çin ekonomisinin canlılığını gösteriyor

Bugün sona eren yedi günlük Bahar Bayramı tatilinin yankıları bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. 1 milyar 400 milyon nüfusun yaşadığı Çin’de halk, bayram harcamalarına yani yeme-içmeye ve alışverişe 821 milyar yuan (127 milyar 500 milyon yuan) harcadı.

Çin Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı veriler, tüketicilerin harcamalarının Bahar Bayramı tatilinde önemli ölçüde arttığını gösterdi.

Verilere göre, perakende ve yeme-içme sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerin toplam satışı, bayram tatilinde geçen yıla göre yüzde 28,7 artarak 821 milyar yuana (127 milyar 500 milyon yuan) ulaştı.

Bahar Bayramı tatilinde yapılan tüketimde öncekilerden farklı bazı özellikler mevcuttu.

Bu farkların birincisi, pek çok platformun Bahar Bayramı sırasında satışlara devam etmesi. Alışveriş merkezlerindeki satışların yanı sıra, online tüketim platformlarındaki satışlarda da büyük artış kaydedildi. 11 Şubat’ta başlayan Bahar Bayramı haftasında internetten yapılan satışlar 122 milyar yuanı bulurken, yeme-içme sektöründeki online satışlarda da yüzde 135’lik artış yaşandı.

Ticaret Bakanlığı ayrıca, bayram sofrasıyla ilişkili ürünlerin satışında da önceki yıla göre yüzde 54,9’luk artış kaydedildiğini açıkladı.Tatilin ilk altı gününde ülke çapında teslim edilen kargo paketlerinin sayısı ise, geçen yılın aynı döneminin üç katına çıkarak 480 milyon adede ulaştı.

İkinci değişiklik ise, Çinlilerin tüketim kalitesinin iyileşiyor oluşu. Örneğin, geçen yıl COVID-19 salgınından ciddi şekilde etkilenen sinema sektörü, Bahar Bayramı tatilinde rekor düzeye ulaşan bir gişe hasılatı elde etti. Çin Ulusal Film İdaresi tarafından açıklanan veriler, yedi günlük bayram tatilinde, sinema salonlarında 7 milyar 800 milyon yuan gişe hasılatı elde edildiğini ve bu yılki bayram tatilinde Çin’in sinema tarihinde gişe rekoru kırıldığını gösterdi.

Üçüncü değişiklik de yeni tüketim trendleri görüldü. Alibaba şirketi tarafından yayımlanan Bahar Bayramı Tüketim Raporu’na göre, 1990’lı ve 2000’li yıllarda doğan gençler bayram tüketimine büyük katkı yaptı. Dolayısıyla bayram alışverişlerinde gençleşme, markalaşma ve yapay zeka ürünlerine daha fazla ilgi gibi değişiklikler yaşandı. Süpürme ve pencere temizleme robotları gibi teknolojik ürünlerin tüketimi de büyük boyutlarda arttı.

Yaşamlarında daha çok iyileşme arayışında olan 1,4 milyar Çinli, ülke ekonomisinin büyümesinde önemli rol oynuyor. Geçen yıl COVID-19 salgınının etkileri olmasına rağmen Çin’deki tüketim harcamalarının GSYİH’deki oranı, son yıllardaki en yüksek seviyeye çıkarak yüzde 54,3’e ulaşmıştı. Bu yıl Bahar Bayramı harcamalarındaki artış da Çin’in tüketim piyasasının büyük ölçeğini ve büyük potansiyelini daha net bir şekilde ortaya koyuyor.

Morgan Stanley tarafından geçtiğimiz günlerde yayımlanan rapora göre, Çin vatandaşlarının tüketimlerinin yıllık ortalama büyüme oranı gelecek 10 yıl içinde dünyadaki en yüksek seviyeye ulaşarak, yüzde 7,9'a çıkacak. Raporda buna ek olarak, Çin hükümetinin iç talebi genişletme politikaları çıkartması, kentleşmenin ilerlemesi ve teknolojinin gelişmesi gibi unsurların müşterek etkileriyle beraber, 2030 yılı itibariyle Çin vatandaşlarının toplam tüketim miktarının 12,7 trilyon ABD dolarına ulaşmasının beklendiğine işaret edildi.

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi konumundaki Çin’de tüketim piyasasının büyümesi küresel ekonomiye de olumlu bir enerji katıyor. Çinli tüketicilerin kaliteli tüketim arayışıyla birlikte ithal ürünlere yönelik taleplerin de yükselmesi bekleniyor. Bu da bütün dünya için ek fırsatlar anlamına geliyor.CRİ

 

 

 
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER