Ankara
01:27

TR | CH | EN   
Pekin
06:27


AAYB´nin kurulma süreci yeni aşamada

AAYB´nin kurulma süreci yeni aşamada

01.04.2015 CRI Türkiye - Asya Altyapı Yatırım Bankası'na(AAYB)kurucu üye olarak katılmak için başvuru süresi dün doldu.

Dün öğleden sonra saat 18:00 itibariyle üyelik başvurularının sayısı 46 oldu, bunların 30'u ise resmen yatırım bankasının kurucu üyesi oldu.

Uzmanlar, üyelik başvurularından sonraki kuruluş sürecinin zorluklarla dolu yeni bir safhaya girdiğini savundu.

Şu ana kadar Asya, Afrika, Avrupa, Güney Amerika ve Okyanusya kıtalarından çeşitli ülkeler kurucu üyelik başvurularını yaptı.

Dünyanın 10 büyük ekonomisinden 8'i katılım başvurusu yapanlar arasında yer aldı.

Çin Çağdaş Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nden Akademisyen Yardımcısı Xu Feibiao kurucu üyelik başvurusu tamamlandıktan sonra bankanın kurulma sürecinin yeni bir yolculuğa başladığını ifade ederek şunları söyledi:

"Dün itibariyle AAYB yeni aşamaya girdi, yani tüzüğün oluşturulması safhasında, bu en karışık ve en kritik aşamadır. Neden bu ülkeler 31 Mart tarihinden önce AAYB'ye kurucu üye olarak katılmak için başvuru yaptılar? Çünkü bankanın mekanizmasının oluşturulmasında söz sahibi olmak istiyorlar. "

Çin Maliye Bakanlığı'nın internet sayfasında dün yayımlanan habere göre, AAYB Müzakereciler 3. Toplantısı 30-31 Mart tarihlerinde Kazakistan'ın Almatı kentinde gerçekleştirildi.

Toplantıda Ürdün, Lüksemburg, İngiltere ve İsviçre'nin AAYB'nin yeni kurucu üye ülkesi olmaları olumlu karşılandı. Çok taraflı geçici genel sekreterliğince hazırlanan AAYB Tüzüğü Taslağı da ele alındı.

Çin Maliye Bakanlığı Asya Pasifik Merkezi Başkan Yardımcısı Zhou Qiangwu söz konusu toplantının, tüzüğün hazırlanmasından önceki son toplantı olmayacağına işaret ederek şöyle konuştu:

"Şüphesiz ki kurucu üyelik prosedürü, yönetim yapısı, görev dağılımı ve lider kadrosu gibi meselelerin ele alınması gerekli. Bence bu son toplantı olmayacak. Üye sayısı arttıktan sonra farklı ülkeler farklı sorunlarla ilgilenecek. Bence zamana ihtiyaç var, fakat 30 Haziran tarihinden önce tüzüğün hazırlanmasına iyimser bakıyorum."

Çin Uluslararası Sorunlar Enstitüsü Asya Pasifik Bürosu Başkan Yardımcısı Liu Junbo tüzüğün hazırlanmasında tarafları ilgilendiren ağırlık noktasının karar alma mekanizması olacağına dikkat çekerek şunları ileri sürdü:

"Diğer mesele ise karar alma mekanizması. Her ülkenin hissesinin ayarlanması, satın alım standart ve çerçevesi, Batılı ülkeler çevre koruma, emek gücü ve insan hakları gibi konularda standartların eklenmesini isteyebilecek. Bunlar hep ele alınacak kritik meseleler olacak."

Tüzüğün hazırlanması ve gelecekteki somut işleyiş sürecinde, Çin çok taraflı uluslararası kuruluşlarla yakın işbirliğinde bulunacak. Son zamanlarda Çin ile yoğun temasta bulunan Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Sri Mulyani Bo'ao Asya Forumu'nda AAYB ve Dünya Bankası arasındaki ilişkileri şöyle değerlendirdi:

"AAYB'nin birçok üyesi Dünya Bankası'nın da üyesidir, bu da AAYB'nin kurulmasının önemli unsurlarından biri. Hazırlanmakta olan bazı projeler veya ek sermayeye ihtiyaç duyan bazı projeler için işbirliği yapabiliriz. İlk başta Dünya Bankası AAYB'ye yardımcı olabilecek, sonra AAYB Dünya Bankası'na da yardımcı olabilecek."

Edinilen bilgilere göre, 31 Mart tarihinden önce AAYB'ye kurucu üye olarak başvuru yapamayan ülkeler olağan üye olarak AAYB'ye katılabilir. Yılın ortasında tüzükle ilgili müzakerelerin tamamlanması ve imzalanması, yıl sonuna kadar ise AAYB'nin resmen kurulması bekleniyor.

AAYB için gerçek yolculuk yeni başladı. Her türlü zorluğa karşın açıklık, hoşgörü ve işbirliği AAYB'nin manevi desteği olacak.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER