Ankara
07:06

TR | CH | EN   
Pekin
12:06


Çin aşıları dünyaya katkıda bulunmaya devam

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yayınlanan verilere göre, dünya genelinde COVID-19 vakalarının sayısı 119 milyon 603 bin 761’e yükseldi.

Örgütün günlük raporuna göre, TSİ dün 19.05 itibarıyla dünyadaki toplam vaka sayısı bir önceki güne kıyasla 391 bin 231 artarak 119 milyon 603 bin 761’e çıktı; vefat sayısı ise 7 bin 110 artarak 2 milyon 649 bin 722'ye yükseldi.

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alevi, dün Çinli şirket Sinopharm tarafından geliştirilen COVID-19 aşısı oldu.

Arif Alevi, Pakistan hükümetinin aşılama çalışmalarını yürüttüğünü belirterek, şu an Pakistan’ın salgının 3. dalgasından muzdarip olduğunu ve insanların maske takmaya ve sosyal mesafeye dikkat etmeye devam etmesi gerektiğini ifade etti.

Çin’den bağışlanan aşıları teslim aldıktan sonra Pakistan Şubat ayının başında aşılamaya başladı.

Öte yandan Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Zhang Jun, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e bir mektup gönderdi ve Afrika misyonuna öncelik vererek BM barış güçlerine 300 bin doz COVID-19 aşısını bağışlayacaklarını bildirdi.

Çin’in BM Daimi Temsilciliği, bunun Çin’in aşıları küresel kamu ürünü olarak kullanmak için yaklaştığı somut bir eylem olduğunu ve BM Genel Sekreteri’nin “Barışı Koruma Eylemi” başlıklı girişimi kapsamında barış koruma görevlilerinin güvenliği konusunda önde gelen ülkelerden biri olan Çin’in barış koruma görevlilerinin bir an önce Çin’in aşılarını kullanmasını sağlayacaklarını dile getirdi.

Çin ürettiği aşıların adil dağıtımına, özellikle gelişmekte olan ülkelerin aşıya erişimine ve satın alabilmelerine büyük önem vermektedir. Şu an Çin 69 ülke ve 2 uluslararası kuruluşa aşı yardımı sağlamış ve 28 ülkeye aşı ihraç etmiştir.

Öte yandan Belarus dün Çin hükümetinin bağışladığı Çinli şirket Sinopharm tarafından geliştirilen COVID-19 aşılarını kullanmaya başladı.

Alınan bilgiye göre, Sinopharm aşıları 19 Şubat’ta Belarus’a ulaştı. Bunun ardından Belarus seri aşılar için gerekli prosedürleri düzenledi ve aşıların güvenliğini ve güvenilirliğini doğruladı.

Minsk’in klinik hastanesi ve Sağlık Bakanlığı’nda çalışanlar öncelikle aşılandı. Nisan ayında Belarus vatandaşları da aşılanma fırsatına sahip olacak.CMG
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER