Ankara
08:37

TR | CH | EN   
Pekin
13:37


Uluslararası toplum çerçeve anlaşmasını temkinli karşıladı

03.04.2015 CRI Türkiye - İran ile P5+1 ülkeleri arasında varılan çerçeve anlaşması uluslararası toplumda temkinli bir şekilde olumlu karşılandı.

ABD Başkanı Barack Obama, çerçeve anlaşmasıyla İran'ın nükleer silahlara sahip olmasının engellenmenin yanı sıra, ABD'nin önemli stratejik hedeflerine ulaşmasının sağlanacağını belirtti.

Obama, çerçeve anlaşması temelinde kapsamlı anlaşmaya varılabilmesi durumunda, ABD ve müttefikleri ve hatta uluslararası toplumun daha güvenli olacağını ifade etti.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, çerçeve anlaşmasına varılmasının İran nükleer sorununun nihai çözüme bağlanması doğrultusunda atılan önemli bir adım olduğunu söyledi.

Zarif, bu adımla İran'a müdahale edenlere nükleer planının barışçıl amaçlı olduğunun ve İran'ın nükleer enerjiyi barışçıl amaçlarla kullanma hakkından vazgeçmeyeceğinin anlatıldığını ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, müzakerenin sonuçlarından memnuniyet duyulduğu bildirildi. Açıklamada, bir sonraki çalışmanın kapsamlı anlaşmanın hazırlanması olduğuna işaret edildi.

Fransa Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, İran nükleer sorununa ilişkin kapsamlı anlaşmaya varılmak için temel bir ilke bulunmasının olumlu karşılandığı ifade edildi.

Açıklamada, güvenilir ve denetlenebilir bir anlaşmaya varılabilmesi için Fransa'nın çaba harcamaya devam edeceği taahhüdünde bulunuldu. Açıklamada ayrıca, anlaşmanın yerine getirilmemesi durumunda, uluslararası toplumun İran'a yönelik yaptırımları yeniden uygulaması gerektiği duyuruldu.

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, müzakerenin çok zor geçtiğini, ancak beklendiğinden daha iyi bir sonuca varıldığını ve kapsamlı anlaşmaya varılmak için iyi bir temel atıldığını kaydetti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel yaptığı açıklamada, çerçeve anlaşmasını İran nükleer sorununa ilişkin siyasi çözüm sürecinde atılan önemli bir adım olarak niteledi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon da sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, çerçeve anlaşmasının kapsamlı anlaşmaya varılmak için zemin hazırladığını değerlendirdi.

Çerçeve anlaşmasını olumlu karşılayan Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Genel Sekreteri Yukiya Amano, kapsamlı anlaşmaya varılır varılmaz, UAEA'nın ilgili önlemlerin yerine getirilmesi durumunu denetleyeceğini dile getirdi.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER