Ankara
03:10

TR | CH | EN   
Pekin
08:10


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye yi ziyaret eden Wang Yi yi kabul etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün başkent Ankara’da Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi’yi kabul etti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’e en samimi selamlarını ve en iyi dileklerini gönderen Erdoğan, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) kuruluşunun 100. yıldönümü nedeniyle Wang Yi’yi tebrik etti.

Erdoğan, AK Parti’nin ÇKP ile temaslarını güçlendirerek, dünyadaki siyasi partiler arasındaki iletişim ve işbirliğine katkıda bulunmaya hazır olduğunu belirtti.

Bu yılın, Türkiye ile Çin arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 50. yıldönümü olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Çin’le ilişkilerine büyük önem verdiğini, terörizmin her türüne karşı çıktığını, Çin’le daha sıkı temas ve iletişim kurarak, ikili ilişkilerin derinleşmesini yönlendirmeye hazır olduğunu kaydetti.

Çin tarafından geliştirilen COVID-19 aşısını kamuoyunun önünde şahsen yaptırarak Çin aşısının güvenliğini ve etkinliğini somut bir adımla hem Türk vatandaşlarına hem de tüm dünyaya gösterdiğini dile getiren Erdoğan, Türkiye’nin Çin’le aşı işbirliğini derinleştirmeye hazır olduğunu ifade etti.

İki taraf arasındaki üst düzey temasların yoğunlaştırılmasını, karşılıklı güvenin artırılmasını ve mevcut işbirliği mekanizmalarından faydalanılmasını istediklerine işaret eden Erdoğan, Türkiye’nin Orta Koridor planı ile Çin’in Kuşak ve Yol inisiyatifinin kenetlenmesinin hızlandırılmasını, bağlanırlık, altyapı inşası ve yatırım gibi alanlardaki işbirliğinin derinleşmesini, iki taraflı ticaretin dengeli şekilde gelişmesinin sağlanmasını ve yerel para birimlerinin kullanılmasının hızlandırılmasını temenni ettiklerini söyledi.

Erdoğan, Türkiye’nin Çin tarafından ileri sürülen Ortadoğu’da güvenlik ve istikrarın gerçekleşmesine ilişkin inisiyatife büyük önem verdiğini, bölgeye dair konularda Çin’le temas ve eşgüdümü güçlendirmeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in selamını aktaran Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin’in Türkiye’yle dostane işbirliğini derinleştirerek, iki taraf arasında devlet yönetimi hakkındaki deneyimlere dair iletişimi güçlendirmeye hazır olduğunu dile getirdi.

Wang Yi, diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. yıldönümü vesilesiyle iki ülke liderleri arasında varılan önemli uzlaşıları hayata geçirerek ikili stratejik işbirliği ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesini hızlandırmaya ve iki ülke halkına daha fazla fayda sağlamaya hazır olduklarını söyledi.

Dışişleri Bakanı Wang, “İki taraf, birbirinin temel çıkarlarına ilişkin konularda karşılıklı anlayış ve destek göstermeli, birbirinin iç işlerine müdahale etmemede ısrar etmeli ve ikili ilişkilerin siyasi temellerini savunmalı. Çin, Türkiye’ye salgınla mücadele konusunda destek vermeye devam ederek, iki ülke arasındaki aşı işbirliğinin doğurduğu pozitif enerjiden faydalanmaya hazır.” dedi.

İki ülkenin, Kuşak ve Yol inisiyatifi ile Orta Koridor planının kenetlenmesini hızlandıracağını, 5G, yapay zekâ, büyük veri ve dijital ekonomi gibi ileri ve yeni teknolojilere dair işbirliğini derinleştireceğini kaydeden Wang, tarafların büyük çaplı projeler üzerindeki işbirliğini istikrarlı şekilde hızlandırarak karşılıklı ortak kazanç gerçekleştireceğinin altını çizdi.

Daha fazla Çinli işletmeyi Türkiye’den kaliteli ürünler ithal ederek, Türkiye’ye yönelik yatırımlarını artırmaya teşvik edeceklerine dikkat çeken Wang, Çin ile Türkiye’nin, yeni gelişen önemli ekonomiler olarak dayanışma ve işbirliğini güçlendirmesi, iktidar partileri arasındaki iletişimi derinleştirmesi, iki ülkenin gelişme haklarını ve gelişmekte olan ülkelerin ortak çıkarlarını birlikte savunması gerektiğini ifade etti.CMG

 

 
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER