Ankara
07:27

TR | CH | EN   
Pekin
12:27


Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi gezi rehberi.

Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi 56 bin kilometrekarelik bir alanı kaplar. Hong Kong ve Makao Özel İdari Bölgeleri ile Guangdong eyaletinin Guangzhou, Shenzhen ve diğer yedi kentini içine alan bölge, uluslararası deniz ve hava yolları ulaşım merkezi olarak büyük turistik avantajlara sahip durumda.

Guangdong eyaleti: Çin lezzetlerinin timsali

Beyaz dilimlenmiş tavuk, kızarmış dana eti ve pirinç eriştesi... Dünyanın neresinden olursanız olun, Çin yemeklerinin servis edildiği yerlerde mutlaka bu lezzetleri tatmış veya isimlerini duymuşsunuzdur. Zira Kanton mutfağının ünlü lezzetleri dünyanın her yerinde Çin restoranlarının menüsünde yer alan popüler yemeklerden.

Kanton mutfağının doğum yeri olan Guangdong eyaletinde farklı lezzet düşkünleri için tipik bir gün çeşitli içlerle hazırlanan mantı ve sabah çayı ile başlar. Ardından öğle yemeği ve başlangıcın çorbayla yapıldığı akşam ziyafeti gelir. Gün, gece yenilen deniz ürünlerinden yapılma abur cuburlarla sona erer.

Yemek vakitleri arasında ise gezip görülebilecek çok sayıda turistik mekan bulunuyor. Örneğin, Çin’in demokratik devriminin öncüsü Dr. Sun Yat-sen’in anıt mezarı ile Guangdong Halk Sanatları Müzesi’ne evsahipliği eden ve 1894’ten kalma akademik bir tapınak olan Chen Malikanesi ziyaret edilebilir.

Hong Kong: Alışveriş ve eğlence cenneti

Vergiden muaf bir liman olarak Hong Kong, uzun zamandır alışveriş cenneti olarak anılır. Giyimden kozmetiğe, elektronik ürünlerden eşsiz tasarımlı saatlere dilediğiniz her türlü ürünü vergisiz uygun fiyatlarla Hong Kong’da bulabilirsiniz.

Hong Kong’da klasik bir tur ayrıca tramvayla Victoria Tepesi’ne çıkıp Victoria Limanı’nın manzarasını seyretmeyi, Hong Kong Disneyland ve Okyanus Parkı’nda ailecek geziye çıkmayı kapsıyor.

Hareketli sokakların yanı sıra kentin doğal güzelliği de insanı büyüler niteliktedir. 100 kilometre uzunluğundaki Maclehose Yolu, doğa yürüyüşlerini sevenler için şiddetle tavsiye edilir. Spor ayakkabınız ve rahat kıyafetleriniz hazırsa bu yolda sahiller, rezervuarlar, vahşi ormanlar ve dağlardan geçebileceğiniz eğlenceli bir tur sizi bekliyor.

Makao: Doğu ve Batı sentezi

Kimilerine göre, 17’inci yüzyıla ait Katolik kilise kompleksi olan Aziz Paul Kalıntıları Makao Özel İdari Bölgesi’nin yüzüdür.

Doğu ve Batı’nın farklı kültürlerinin bir karışımı olan Makao, aynı zamanda geleneksel yerel inançlarını ve dokusunu da korumuştur. Bunun fiziksel tanıkları olan A-Ma Tapınağı ve Na Tcha Tapınağı’nda yerel halkın efsanevi ataları A-Ma ve çocuk tanrı Na Tcha’ya hürmetlerini nasıl gösterdiklerini görmek kabil.

Ekim 2018 tarihinde 55 km uzunluğundaki Hong Kong-Zhuhai-Makao Köprüsü hizmete açıldı. Köprü sayesinde denizlerle birbirlerinden ayrılan Hong Kong, Makao ve Guangdong eyaleti arasındaki ekonomik ve kültürel işbirliği ve entegrasyon büyük ölçüde güçlendi.

Güney Çin Denizi’nin uçsuz bucaksız mavi sularının 360 derecelik manzarası eşliğinde dünyanın deniz üzerindeki en uzun köprüsünde araç kullanmak büyük bir zevk. Sürüş esnasında Doğu Asya ve Pasifik bölgelerinde rastlanan kambur yunusları dalgalar arasında oynarken görmek de mümkün.  CMG
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER