Ankara
07:07

TR | CH | EN   
Pekin
12:07


İpek Yolu´nun canlandırılması Ortadoğu barışa katkı

İpek Yolu´nun canlandırılması Ortadoğu barışa katkı

06.04.2015 CRI Türkiye - Çin'in Ortadoğu Özel Elçisi Gong Xiaosheng, "Bir Kuşak, Bir Yol" projesinin Ortadoğu'daki barış sürecinin önemli bir parçası olabileceğini belirtti.

Filistin'i ziyaret eden Gong Xiaosheng dün düzenlediği basın toplantısında, Ortadoğu durumunun çok karışık ve çalkantılı olduğuna dikkat çekerek, Çin tarafından ileri sürülen ve "Bir Kuşak, Bir Yol" olarak bilinen "İpek Yolu Ekonomik Kuşağı" ve "21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu" düşüncesinin özel anlam taşıdığına işaret etti.

Ortadoğu tarihinin kanlı çatışmalarla dolu olduğunu hatırlatan Gong Xiaosheng, ancak tarihi İpek Yolu'nun ise çeşitli ülke ve farklı kültürlerin kaynaşması ve işbirliğini yansıttığını, şu an tam böyle bir yola ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Gong Xiaosheng, "Bir Kuşak, Bir Yol" projesiyle Ortadoğu barışı için katkıda bulunarak, Filistin ve Suriye dahil bölge halklarına umut ve barış getirebileceğini umduklarını kaydetti.

Gong Xiaosheng Filistin'deki temasları kapsamında Devlet Başkanı, Başbakan, Dışişleri Bakanı ve Baş Müzakereci ile görüşmeler yaptı.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER