Ankara
07:48

TR | CH | EN   
Pekin
12:48


Türkiye Çince Kulübü resmen kuruldu

07.04.2015 CRI Türkiye - Türkiye Çince Kulübü'nün kuruluş töreni dün başkent Ankara'da gerçekleştirildi.

Çin'in Ankara Büyükelçisi  Yu Hongyang ile eşi Zhao Meimei, Ankara Üniversitesi Sinoloji Bölümü öğretmen ve öğrencileri, Ortadoğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ) Konfuçyüs Enstitüsü öğretmenleri ve her kesimden Türk dostlar katılım gösterdi.

Ankara Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Zhu Zihao, Türkiye Çince Kulübü'nün Ankara Üniversitesi Sinoloji Bölümü tarafından kurulmuş olsa da üyelerinin Türkiye Konfüçyüs Enstitüsü ile Çince öğretmenleri ve öğrencileri, Çin'de yaşamış ve eğitim görmüş kişilerle beraber Çin kültürüne ve Çinceye gönül veren herkesten oluştuğunu dile getirdi.

Kulübün şu an toplamda 40 üyesinin olduğunu, bundan sonra belirli tarihlerde Çince dersleri, Çin filmleri gösterimi, resim yapma ve kaligrafi etkinliklerinin düzenleneceğini belirten Zhu Zihao, Çince Kulübü'nün kuruluşunun Türkiye'de Çince ve Çin kültürünün etki alanını genişleteceğini ve daha çok Türk vatandaşının Çin'i yakından tanıyabileceğini vurguladı.

ODTÜ, İstanbul Boğaziçi Üniversitesi ve Okan Üniversitesi gibi üç eğitim kurumunda Konfüçyüs Enstitüsü mevcut. Pek çok lise ve halk eğitim merkezi de Çince eğitim vermeye başladı. Yakın dönemlerde Türk-Çin ilişkilerinin sürekli gelişmesi, Türkiye'de Çince eğitiminin yaygınlaşmasını sağladı.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER