Ankara
07:02

TR | CH | EN   
Pekin
12:02


Çin de yeni bir inaktif COVID-19 aşısı piyasaya çıktı.

Çin Tıp Bilimleri Akademisi’ne bağlı Tıbbi Biyoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen inaktif COVID-19 aşısının ilk partisi yurt içinde acil kullanımına sunuldu. Böylece Çin’de acil kullanıma giren COVID-19 aşısı sayısı 7’ye yükseldi.

Çin yapımı inaktif COVID-19 aşısı üretim kapasitesi de sürekli artırılmaktadır.

Faz I/II'nin klinik sonuçları, aşının iyi bir güvenlik ve immünojeniteye sahip olduğunu ve vücudun aşılanmasından sonra bağışıklık tepkisini hızla tetikleyebildiğini ve etkili bir şekilde koruma sağlayabildiğini göstermektedir.

Gerçekleştirilen çapraz nötralizasyon testi araştırması, aşı ile bağışıklanmış vücut tarafından geliştirilen antikorların, farklı kaynaklardan gelen yeni koronavirüs salgını suşlarını çapraz nötralize etme yeteneğine sahip olduğunu göstermektedir.

Aşının sanayileşmesi istikrarlı bir şekilde ilerlemekte ve Çin Tıp Bilimleri Akademisi’ne bağlı Tıbbi Biyoloji Enstitüsü tarafından yeni inşa edilen aşı üretim atölyesi resmi olarak kullanıma girmiş durumda.

Aynı zamanda bu aşının üretim kapasitesinin artırılması projesi de yoğun bir şekilde ilerletiliyor ve yıl sonuna kadar yürürlüğe girmesi bekleniyor.O zamana kadar aşının yıllık üretimi 500 milyon ila 1 milyar doza çıkarak küresel salgınla mücadele çalışmalarına büyük katkı sağlayacak.

Söz konusu aşının bağışıklık prosedürü benzer aşılar ile aynıdır. Aşılar 2 doz uygulanır, her doz 2-4 hafta arayla yapılır. Mevcut aşılama yaşı 18 yaş ve üzeridir. CMG
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER