Ankara
20:48

TR | CH | EN   
Pekin
01:48


Çin in insanlı uzay misyonuna katılacak astronotların isimleri açıklandı..

Çin’in Shenzhou-12 isimli insanlı uzay misyonuna katılacak astronotların isimleri açıklandı.

Misyonla ilgili olarak düzenlenen basın toplantısında, Shenzhou-12 insanlı uzay gemisinin yarın yerel saatle 09.22'de Çin'in kuzeybatısındaki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi'nden fırlatılacağı duyuruldu.

Toplantıda, uzay gemisini Nie Haisheng, Liu Boming ve Tang Hongbo isimli üç astronotun uzaya götüreceği kaydedildi.

Uçuş misyonuna liderlik edecek Nie Haisheng’in daha önce Shenzhou-6 ve Shenzhou-10 uzay misyonlarına, Liu Boming’in de Shenzhou-7 uzay misyonuna katıldığı, Tang Hongbo’nun ise ilk defa uzay misyonuna katılacağı bildirildi.

Toplantıda verilen bilgilere göre, Shenzhou-12 insanlı uzay misyonu, Çin’in uzay istasyonundaki kritik teknolojilerin test aşamasında gerçekleştirilen dördüncü fırlatma misyonu ve aynı zamanda uzay istasyonu inşası aşamasında yapılacak ilk insanlı uzay misyonu olma özelliklerini taşıyor.

Misyonun amaçları ise şu şekilde:

-Astronotların uzayda uzun süre geçirebilmesinin yanı sıra, biyorejeneratif yaşam destek sistemi, uzayda malzeme ikmali, astronotların gemi dışı faaliyetleri ve onarım gibi uzay istasyonunun inşası ile işleyişine ilişkin kritik teknolojilerin yörüngede test edilmesi;

-Dongfeng iniş alanında astronotların yerinin tespit edilmesi kabiliyetinin denenmesi;

-Birçok alanı kapsayan uzay deneylerinin gerçekleştirilmesi;

-Gelecekteki misyonlar için deneyimler edinilerek, çeşitli sistemlerin işlevleri ile performanslarının ve sistemler arasındaki eşgüdümün değerlendirilmesi.

Plana göre, Shenzhou-12 insanlı uzay gemisi yörüngeye girdikten sonra, uzay istasyonunun çekirdek modülü Tianhe ile hızlı bir otomatik kenetlenme gerçekleştirerek, Tianhe ve kargo gemisi Tianzhou-2 ile bir kompleks oluşturacak. Astronotların çekirdek modülde üç ay kaldıktan sonra dönüş kabiniyle Dongfeng iniş alanına inmesi bekleniyor.CMG
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER