Ankara
00:57

TR | CH | EN   
Pekin
05:57


Çin de kişi başı milli gelir 10 bin doları aştı, ortalama yaşam süresi 77 yıla çıktı.

Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) 100. kuruluş yıldönümü kutlama etkinliğiyle ilgili basın toplantısı bugün düzenlendi. Basın toplantısına çeşitli birimlerden yetkililer katıldı.

ÇKP Merkez Komitesi’ne ağlı Mali İşler Ofisi Başkan Yardımcısı Han Wenxiu, toplantıda konuşarak ÇKP’nin liderliğinde, Çin halkının yaşamında dünyayı sarsan değişiklikler hakkında bilgi verdi.

Han’ın verdiği bilgilere göre, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunda, kişi başına düşen milli gelir birkaç düzine ABD Doları seviyesindeydi, ortalama yaşam süresi sadece 35 yıldı ve yetişkinlerin okuryazarlık oranı sadece yüzde 20 idi. Yani nüfusun büyük çoğunluğu o zamanlar okuma yazma bilmiyordu ve bebek ölüm oranı binde 200 kadar yüksekti.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana geçen 70 yıl içindeki çabalar sayesinde, kişi başına düşen milli gelir 10.000 ABD Dolarını aştı, ortalama yaşam süresi 77,3 yıla yükseldi, 15 yaşın üzerindeki insanlar için ortalama eğitim süresi 9,9 yıla ulaştı ve bebek ölüm oranı ise binde 5,6'ya düştü.

Reform ve dışa açılmadan bu yana, 770 milyon kırsal yoksul nüfus yoksulluktan kurtuldu. Çin’de yoksulluktan kurtarılan nüfus, aynı dönemde yoksulluktan kurtarılan küresel nüfusun yüzde 70’inden fazlasını oluşturuyor. Çin ulusunu binlerce yıldır rahatsız eden mutlak yoksulluk sorunu tarihsel olarak çözüldü.

Orta halli refah toplumu kapsamlı bir şekilde inşa edildi. Çinliler artık ortak refah hedefine doğru sağlam adımlar atmaktadır.CMG
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER