Ankara
07:54

TR | CH | EN   
Pekin
12:54


Tibet halısı geleneksel kültürü korurken refah da sağlıyor..

Tibet halısı geleneksel kültürü korurken refah da sağlıyor..
Tibet halısı, Çin’in alp bölgesindeki göçebelerin şiddetli soğuğa direnmesi için bir gerekliliktir. Dokuma geçmişi 3.000 yıldan daha eskiye kadar uzanabilen bu halı türünün prototipi "yün halı" adlı orijinal bir halıdır. Yüksek dokuma yoğunluğuna sahip olan Tibet halısının taşınması kolaydır. Yerli halk onu "gündüz yastık, gece yorgan olarak kullanılır, küçük parçalar ise eyere yayılabilir."
Günümüzde, Qinghai eyaletinin Xining kentinde bulunan Shengyuan Halı Şirketi, halıları dokumak için en iyi hammadde olan Tibet koyun yününü üretmeye elverişli olan yerel doğal otlaklara dayanarak geleneksel ve modaya uygun Tibet halılarını hem geleneksel Tibet kültürünü aktarabilen hem de kırsal endüstrilerin yeniden canlanmasını teşvik edebilen bir sektör haline getirdi.
Shengyuan Halı Şirketi’nin teknik danışmanı olarak çalışan 59 yaşındaki Yang Yongliang, aynı zamanda maddi olmayan kültür mirası olan Jiaya Tibet Halısı’nın yedinci nesil aktarıcısıdır. On beş yıl önce, yani 2006 yılında, Jiaya Tibet Halısı, ülkenin ilk gruptaki somut olmayan kültürel miras listesine dahil edildi. Tibet halı dokuma becerileri parlaklığını geri kazandı, tüccarlar buraya geldi ve giderek daha fazla genç dokuma ekibine katıldı.
shengyuan Halı Şirketi, geleneksel Tibet yapım işlemini korurken, bir üniversitenin yapay zeka ekibiyle de işbirliği yaparak büyük veri hesaplamaları sayesinde 18.000'den fazla boya rengi ile tüketicilerin farklı dekorasyon stillerine uyum sağlayabilen Tibet halı desen tasarımlarını yaratabilir. Yüksek teknolojinin desteğiyle "kişiselleştirilmiş ve özelleştirilmiş üretim" Tibet halılarının tüketiminde yeni bir trend haline geliyor.
Şu anda, Shengyuan Halı Şirketi, yıllık 3 milyon metrekarelik makineli dokuma halı üretimi yapar. Güçlü etnik özelliklere sahip Tibet halıları, Avrupa, Amerika ve Orta Doğu gibi bölgelerde 40'tan fazla ülkeye ihraç edilmekte ve bu ulusal hazine dünyaya taşınmaktadır.
Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, beş yıl önceki “İki Toplantı” sırasında, Qinghai heyetinin oturumuna katıldığında yaptığı konuşmada, etnik bölgelere özgü ve avantajlı endüstriler geliştirilmesi, bu bölgelerde kendi gücüne dayanarak geliştirme yeteneklerinin artırılması gerektiğini vurgulamıştı.
Xi Jinping, bu yılki "İki Toplantı" sırasında Qinghai heyetiyle bir araya gelerek yüksek nitelikli kalkınmanın halkın güzel yaşama talebiyle yoğun bir şekilde birleştirilmesi gerektiğini vurguladı.
Kısa süre önce Qinghai’da incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Xi, Shengyuan Halı Şirketi’ndeki üretim atölyesi ve tasarım departmanını ziyaret ederek Qinghai eyaletinin daha fazla karakteristik endüstriler geliştirmesi ve inovasyon yoluyla daha iyi gelişme sağlaması umudunu dile getirdi.CMG
 
 

 
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER