Ankara
07:55

TR | CH | EN   
Pekin
12:55


30 milyondan sıfıra, Çin bu büyük başarıyı nasıl elde etti?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından bugün yayımlanan basın bildirisinde Çin'e sıtmadan arındırılmış ülke sertifikası verildiği ve Çin’in sıtmaya son verme girişiminin "olağanüstü bir başarı" olarak değerlendirildiği duyuruldu. Böylece Çin, son 30 yılı aşkın bir süre içinde Batı Pasifik Bölgesi'nde DSÖ’den bu sertifikayı alan ilk ülke oldu.

Bu kolay alınamayan bir sertifikadır. Çin'de 1940'larda 30 milyon olan sıtma vakalarının sayısı 2017'de sıfıra indi ve Çin için bugünlere gelmek hiç kolay olmadı. Bu başarı, Çin'in onlarca yıldır sürdürdüğü isabetli önleme ve kontrol çalışmaları ile ulusal sağlığı koruma sisteminin başarıyla inşasının bir sonucudur. Ayrıca Çin’in iktidar partisinin halkı ilk sıraya koyma ve halkın can güvenliği ile fiziksel güvenliğini her zaman koruma konusundaki ısrarının kaçınılmaz getirisidir.

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin'in sıtmayı başarıyla ortadan kaldırması, sadece kendi sağlık standartlarını iyileştirdiğini yansıtmakla kalmıyor, aynı zamanda insan hakları alanında ilerlediğini de kanıtlıyor. Bu, ayrıca Çin'in insanlığın sağlığına ve mutlak yoksulluğun ortadan kaldırılmasının ardından küresel insan hakları alanına yaptığı bir başka büyük katkıdır.

Artemisinin ile tedaviyi örnek olarak verecek olursak; bu yöntem, Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü sahibi geleneksel Çin tıbbı uzmanı Tu Youyou ve ekibi tarafından keşfedildi. Artemisinin içeren sıtma ilaçları şimdiye kadar dünyada, özellikle gelişmekte olan ülkelerde milyonlarca hayat kurtardı ve DSÖ tarafından sıtma önleyici ilaç olarak listelendi.

DSÖ Küresel Sıtma Programı Direktörü Pedro Alonso, Çin hükümetinin ve Çin halkının onlarca yıllık araştırma ve inovasyon girişimlerinin sıtmayı yok etme sürecini hızlandırdığını söyledi. Bunun arka planında, Çin'in insanlığın sağlık alanında kader ortaklığı oluşturma yönündeki çabaları yer alıyor. CMG
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER