Ankara
02:08

TR | CH | EN   
Pekin
07:08


Uzayda uzun yürüyüş e halktan büyük ilgi: Saygı ve gurur

Çinli taykonot Liu Boming, Tianhe uzay istasyonunun çekirdek modülünü dün sabah 8.11’de terk ederek, Shenzhou-12 misyonundaki ilk uzay yürüyüşünü gerçekleştirdi. 

Böylece Çin, uzay çalışmaları tarihindeki ikinci uzay yürüyüşünü başarıyla tamamlamış oldu. Daha önce 2008 yılında Shenzhou-7 misyonu kapsamında bir taykonot uzay aracını terk ederek uzay yürüyüşü yapmıştı.

Liu’nun ilk sözleri “Vay canına! Dışarısı çok güzel!” oldu. Yaklaşık üç saat sonra Tang Hongbo da kabin dışına çıktı. 

Kabinde kalan Nie Haisheng ise akıllı robotik kolların kullanımına ve iki taykonotun uzay yürüyüşüne yardımcı oldu. 

Uzay gemisi dışı çalışma toplamda 7 saat sürerken, iki taykonot da güvenli şekilde çekirdek modüle döndü. Taykonotlar, ilk uzay yürüyüşü misyonu kapsamında belirlenen tüm hedefleri yerine getirdi.

Ülkenin gündeminde ilk sırada 

Çin halkı 13 yıldır ülkenin ikinci uzay yürüyüşünü bekliyordu. 

Çin’in Twitter’i olarak bilinen Weibo’nun gündeminde tamamen konuyla ilgili başlıklar yer tutarken, haberler 1 milyarın üzerinde görüntülenmeye ulaştı. 

Yerkürenin yüksek çözünürlüklü fotoğrafları herkesi büyülerken, taykonotlar ile yeryüzündeki kontrol merkezi arasındaki sorunsuz iletişim de ülkenin teknoloji açısından geldiği seviyeyi gösterdi ve büyük alkış aldı.

Niye Haisheng’in meslektaşlarını “Aman dikkat, acele etmeyin!” diye uyarması, Liu Boming’in uzay yürüyüşünü tamamladıktan sonra kameraya el sallayarak Çin halkına teşekkür etmesi büyük ilgi gördü.

İnternet kullanıcıları, bazen esprili yorumlarda bulundu, bazen de gözyaşlarına hâkim olamadıklarını dile getirdi. 

Hepsinin duyduğu ortak his ise büyük bir “gurur” ve “saygı”ydı.

Çin’in en çok kullanılan arama motoru Baidu dâhil olmak üzere birçok platformda da taykonotların uzay aracını terk etmeleri gündemdeydi.  

İnternet kullanıcılarının ilgisini çeken bir başka nokta da taykonotların kahvaltısıydı. Kahvaltı güne özeldi: Yunnan eyaletinden “çiçek keki”, dana eti, kuruyemiş ve çikolata bulunan kahvaltı ekstra güç vericiydi.  

Çarpıcı başarılar elde edildi

Taykonotların ilk uzay yürüyüşünde önemli başarılara imza atıldı.

Shenzhou-7 misyonundaki uzay yürüyüşü sadece 20 dakika sürmüştü, bu kez yaklaşık yedi saat süren misyonda birçok farklı teknoloji denenmiş oldu.

Çinli uzmanlar, bu başarının, Çin’in, uzaya giriş ve uzaydan çıkış, uzay aracıyla buluşma ve kenetlenme ve kabin dışında çalışabilme olmak üzere insanlı uzay misyonlarında ihtiyaç duyulan üç teknolojik becerinin tamamına hâkim olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.

Uzay yürüyüşünde ayrıca Çin’in yeni astronot giysisinin dayanıklılığı da denenmiş oldu. 130 kilogram ağırlıkta olmalarına rağmen Feitian adlı uzay giysilerini 3-5 dakika içinde giymek mümkün. Uzay giysilerinin sırt kısmında taşınabilir yaşam destek sistemleri yer alıyor. 

Uzay aracında kullanılan robotik kol sistemi de yüksek hassasiyet oranıyla uzaydaki en karmaşık ve en büyük mekanik sistem olma özelliği taşıyor. 

Shenzhou-12 uzay aracıyla 17 Haziran günü uzaya gönderilen taykonotlar uzayda üç ay kalacak. Bu süre zarfında başka uzay yürüyüşleri de gerçekleştirmeleri bekleniyor. 

Çin, uzay istasyonunu 2022 itibarıyla faaliyete sokmak istiyor. Şu anki planlamalara göre, Çin’in ilk uzay istasyonunun görev süresi 10 yıl olacak. Bu sürenin uzatılması da mümkün.  

Taykonotların yeryüzünden 390 kilometre mesafedeki yörüngede gerçekleştirdikleri uzay yürüyüşü, uzun bir mücadele süreci anlamına gelen uzay istasyonu inşası planının önemli bir aşaması ve Çin tarihindeki bir dönüm noktası olan Uzun Yürüyüş gibi uzun ve kritik bir yolun sembolik bir parçası.cri türkçe
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER