Ankara
21:15

TR | CH | EN   
Pekin
02:15


Yılın en sıcak günlerin habercisi: Xiao Shu sezonu..

Çin Ay Takvimi'ne göre, 7 Temmuz’da Xiao Shu sezonu kutlanacak. Yılın 24 sezonundan biri olan Xiao Shu, aynı zamanda yılın en sıcak günlerinin habercisidir. Yani, Xiao Shu sezonundan kısa bir süre sonra yılın en sıcak günleri başlar.

"Xiao", küçük, hafif; "Shu", sıcak demektir. "Xiao Shu" ise hafif sıcak demektir. Yani Xiao Shu sezonuna girilmesine rağmen hava sıcaklığı en yüksek derecelere henüz ulaşmadı.

Xiao Shu’daki havanın özellikleri

Xiao Shu sezonunda hava sıcak mı? Sıcaktır, ancak en sıcak günler henüz gelmedi. Bir sonraki Da Shu sezonunda en sıcak günlere rastlanır.

Xiao Shu sezonunda artık serin rüzgar olmaz, tüm rüzgarlarda sıcaklık hissedilir, cırcırböcekleri sıcaklıktan tarlalardan ayrılıp insanların oturduğu avlunun köşesinde saklanır, kartal yer yüzeyindeki sıcaklıktan korunmak için nispeten serin olan yüksek havada kalır, ateşböcekleri canlanmaya başlar.

Sazlar ve otlar arasında, yani yeşillik ve rutubet olan yerlerde akşam uçuşan ateşböcekleri nedeniyle bir yanan bir sönen nokta nokta şeklinde beyaz ışıklar görülür. Ateşböcekleri, gökteki yıldızlar gibi insanların uzun ve sıcak gecesine eşlik eder.

Xiao Shu sırasında Çin’in Yangtze Nehri ve Huai Nehri havzalarında erik yağmur mevsimi bitmek üzere, hava sıcaklığı hızla yükselerek ortalama 26 dereceye çıkar. Kuzey Çin’de ise bol yağmur mevsimine girilir. Güney Çin’in çoğu bölgeleri ise gök gürültülü yağmur mevsimine girer, bu tür yağmura şiddetli rüzgar eşlik eder, bazen dolular yağar ve insana veya tarıma zarar verir. Güney Çin’in doğu kesiminde uzun süreli açık ve sıcak günler görülür. Xiao Shu sezonunda güney Çin’de “doğuda kuraklık, batıda ise sel” olarak tarif edilen iklim özelliği çok belirgindir. Bu özellik, tarımı büyük ölçüde etkiler. Bu nedenle selin yanı sıra kuraklık önleme amacıyla ayrı ayrı tedbirler alınır. Ayrıca böcek zararlarını da önlemek gerekir.

Xiao Shu sezonunda Çin’in kuzeydoğu ve kuzeybatısında kış ve bahar buğdayı toplanırken diğer bölgelerde ise tarla yönetimiyle meşgul olunur. Çeltik ve pamuğa gübre verilir, havalandırma çalışması güçlendirilir, zararlı böcekleri önlemeye özen gösterilir, kurak bölgelerde hububatların sağlıklı büyümesi için su biriktirmek tedbirleri tavsiye edilir.

Xiao Shu sezonundaki besin meselesi

    Xiao Shu sezonunda hava sıcak olduğu için insanlar kolayca sinirlenir ve kendini yorgun hisseder. Bu nedenle beslenmeye özen göstermenin yanı sıra sükunetin korunması tavsiye edilir. Yaz mevsiminde sindirim hastalıkları sıkça görülür, bu nedenle beslenme konusunda yemeklerin temiz tutulması ve beslenme dengesinin korunmasına önem verilmelidir. Aç kalınırsa yorgunluk ve zayıflama olur, vücudun direnci kırılır ve diğer hastalıklara yol açılır. Ancak aşırı doyma olursa, dalağa ve mide sindirimine yük olunur, bu da dalak ve mide hastalıklarına neden olur.

    Xiao Shu'dan sonra özel bir gün kutlanır. Efsaneye göre, Ay Takvimi'ne göre 6. ayın 6. günü denizdeki ejderha kralları kıyafetlerini güneşlendirir. Bu nedenle halk da bu günde dolap ve sandıklardaki elbiseleri çıkarıp rutubeti güneş altında giderir. Bir diğer efsaneye göre, çocuklar bileklerine bağladıkları 5 renkli ipleri evin çatısına atar, bu ipleri kırlangıç gelip götürür. Çünkü Gök Tanrısı'nın en küçük kızı Zhinü ve sevdiği Niulang, samanyolu ile ayırılır, ikisi sadece yılda bir defa, 7. ayın 7. gününde buluşabilir. Kırlangıçların götürdükleri renkli ipler samanyolu üzerinde bir köprü oluşturur, böylece Zhinü ve Niulang'ın buluşmasını sağlar.

Başka bir efsaneye göre, 6. ayın 6. günü, "Küçük Beyaz Ejderha"nın ailesine döndüğü gündür. "Küçük Beyaz Ejderha", Gök Tanrısı'nın kurallarını ihlal ettiği için babası tarafından çok uzak bir adada kafese kapılır, sadece yılda bir kez 6. ayın 6. gününde eve gidebilir. Annesini çok özleyen "Küçük Beyaz Ejderha", gece gündüz koşar, beraberinde yıldırım, sağanak yağışlar getirir...

Efsane efsanedir, ancak halk arasındaki bazı sözler çok mantıklıdır. Örneğin, "Kışın taşa, yazın tahtaya oturulmaz". Yaz mevsiminde hava sıcaktır, rutubeti yüksektir. Açık havadaki tahta rutubet etkisiyle bol su içerir, güneş çıkınca içindeki rutubet dışarı yayılır, üzerine oturulursa hemoroid ve romatizma gibi hastalıklara yakalanılır. Bu nedenle tahtanın üzerine oturulmaması gerekir.

Xiao Shu sezonunda Çin’in kuzey kesiminde Jiaozi, güney kesiminde ise yeni pirinçle yapılan pilavı yeme, yeni içki içme geleneği vardı. Kentlerde bazı vatandaşlar yeni ve eski pirinç karıştırıp pilav pişirir.

Sıcak günler Çincede “acı yaz” olarak tarif edilir. Jiaozi ise sıcaklıktan dolayı kilo veren insanın iştahını açar.CMG
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER