Ankara
22:53

TR | CH | EN   
Pekin
03:53


”Bir Kuşak-Bir Yol” deniz ülkelerine fırsatlar sunuyor

13.04.2015 CRI Türkiye - Çin'in inisiyatifiyle geliştirilen "Bir Kuşak-Bir Yol" düşüncesi, deniz ülkelerini bir araya getiriyor. Pasifik Okyanusu'ndan Güney Çin Denizi'ne, Hindistan'dan Avrupa'ya ulaşan "Bir Kuşak-Bir Yol" planı, ilgili ülkelerin ekonomik işbirliğine yeni fırsatlar sunuyor.

"Bir Kuşak-Bir Yol" çağrısının yapılmasının üzerinden bir yıldan fazla zaman geçti; bu süre içinde Çin, Endonezya, Kamboçya, Myanmar, Pakistan ve Yunanistan gibi ülkeler arasında liman inşası ve benzeri alanlarda derinlemesine işbirliği yapıldı. Çin ayrıca Tayland, Malezya, Hindistan ve Sri Lanka gibi ülkelerle de çeşitli alanları kapsayan işbirliği çalışmaları yürüttü.

Fujian eyaleti, 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu'nun merkez bölgesi haline gelmeye çalışıyor. Fujian, Endonezya ve Myanmar gibi ülkelerde 9 tane balıkçılık üssü kurmuş durumda. Fujian eyaleti ayrıca, Endonzeya ve Myanmar'da 7 adet su ürünleri yetiştirme üssü kurarak 1 milyar yuan tutarında üretim yaptı.

Çin'in kuzeyindeki sahil kenti Tianjin ise, Endonzeya, Vietnam, Myanmar, Tayland ve Singapur'daki çeşitli bölglelerde ekoloji ve şehir planlaması gibi alanlarda işbirliği yürütüyor.

Denizcilik sektöründe "yurt dışına açılma" ilkesi doğrultusunda, Çin'de geleneksel denizcilik sektöründe, stratejik yeni sektörler yataılması konusunda belli başarılar kaydedildi.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER