Ankara
09:28

TR | CH | EN   
Pekin
14:28


Bunaltıcı sıcakların simgesi San Fu dayız..

Çinliler yılın en sıcak günlerine hazırlanırken mutlaka San Fu sözcüğünden bahseder ve birbirini yılın en sıcak günlerini temsil eden bu döneme dikkat etmesi ve bazı tedbirleri alması tavsiyesinde bulunur.

San Fu’nun anlamı nedir

San Fu, başkangıç Fu anlamındaki Chu Fu, orta dönemi simgeleyen Zhong Fu ve son dönem olan Mo Fu dahil 3 dönemin ortak ismidir. San, üç; Fu ise Yang etkeninin etkisi altında Ying etkeninin yeraltında saklanması anlamındadır. Yılın en sıcak günlerine denk gelen San Fu genellikle temmuzun ortalarından ağustos ayının ortalarına kadar sürer. Bu dönemin iklim özellikleri arasında hava sıcaklığının yüksek, basıncın alçak, nemlilik oranının büyük ve rüzgar hızının küçük olması yer alıyor. Çinlilerin ataları, yılın en sıcak günlerinin San Fu döneminde görülür diye inanırdı. San Fu’nun tarihleri de geleneksel Ay Takvimi’ne göre belirlenir.

Çin’de tarihi kurala göre Chu Fu ve Mo Fu 10 gün sürer, Zhong Fu ise Chu Fu’nun tarihine göre değişir,  bazen 10 gün bazen 20 gün sürer.

San Fu, yılın en sıcak ve en nemli dönemidir

San Fu dönemi, yılın en sıcak, en nemli ve en bunaltıcı dönemidir.

San Fu döneminde güneydoğudan, yani denizden rüzgar estiği için hava nemli olur.  Çin’in güneydoğu tarafında Pasifik ve Hint okyanusları bulunuyor. Havanın nemli olması nedeniyle Xiao Shu ile Da Shu sezonları arasındaki günlerde nemlilik yüksek olur. Bu tür hava daha çok Çİin’in güney kesiminde yaşanır.

Ancak sonbahar veya kış günlerindeki durum ise tam tersi olur. Rüzgar kuzeybatı tarafından geldiği ve o tarafta kuru iç kıta bulunduğu için kış günlerindeki nemlilik oranı düşük olur.

San Fu, Yang etkeninin en yoğun olduğu bir dönemdir, hava aşırı sıcak olur, insan, hayvan ve böcekler fazla hareket etmemesi ve sakin olması şarttır.

San Fu’da sıcaklık ve nemlilikten korunma büyük önem taşır

San Fu dönemine girildikten sonra hava hem yüksek hem nemli ve bunaltıı olur. Hava sıcaklılığının yükselmesiyle insanın sağlığında çeşitli sorunlara rastlanır, sıcaklık ve nemlilikten korunmak, insanların dikkat etmesi gereken bir konudur.

Eskiden Çinliler San Fu günlerinde serin içecek içip sıcaklıktan korunmaya çalışır, aynı dönemde ilgili örf ve adetleri geliştirdi. Çin geniş bir coğrafyaya sahip olduğu için farklı tarihi dönemlerde ve farklı bölgelerdeki gelenekler farklılık gösteriyor. Kuzey Song döneminde yeşil lotüs yaprağıyla sarılan Baozi yenilirdi. Zhejiang eyaletinin Taizhou kentindeki yaşlıların tavuk etli lapa yeme alışkanlığı hala sürüyor... San Fu dönemiyle ilgili tüm içme-yeme gelenekleri, tarihteki tarımsal etkinliklerden kaynaklanıyor.

Genel olarak San Fu döneminde insanlar aşırı soğuk ve yağlı yemekleri fazla tüketmemelidir.

San Fu alçısı çok yaygın bir terapi yöntemidir

San Fu dönemine girer girmez yabancı bir turist Çin’in sokaklarında boğazı üzerinde veya kulağının arkasında beyaz tıbbi band yapıştırıldığı insanlara çok rastlar. Buna yabancılar merak eder. San Fu alçısı adıyla bilinen bant, bir çeşit tıbbi terapi yöntemidir.

San Fu alçısı aslında bir çeşit şifalı alçı, geleneksel Çin Tıbbı’nın bir tedavi yöntemidir. Akpunktur, insan vücudundaki ana ve ikincil kanallar ile Çin İlacı bilimlerinin birleştirilmesi sonucu ilaç doğrudan akupunktur noktalarına yapıştırılır, ilacın noktaları etkilemesi ve teşvik etmesiyle hastalıkları tedavi etme ve önleme sonucuna ulaşmaya çalışır.

Çin Tıbbı’nın kışın hastalığı yazın tedavi edilir teorisine göre, kış mevsminde kolayca yakalanan, tekrarlanan veya ağırlaşan hastalıklara yazın kökünden tedavi etme yöntemine başvurulur, insanın hastalıklara direnme gücünün artırılması amaçlanır.

San Fu alçısı, ana ve ikincil kanalların akımının açılması, Kan dolaşımının ayarlanması, dalak ve midenin sağlıklı hale getirilmesi, sonuçta insanın hastalıklarına direnme gücünün artırılmasını sağlar.CMG

 

 
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER