Ankara
14:22

TR | CH | EN   
Pekin
19:22


18.Çin-ASEAN Fuarı Eylül de Nanning de düzenlenecek..

8. Çin-ASEAN Fuarı ile Çin-ASEAN Ticaret ve Yatırım Zirvesi, 10-13 Eylül günlerinde Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi’nin merkezi Nanning’de yapılacak.

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi’nin dün aktardığı bilgilere göre, fuarın ana teması “Yeni kara ve deniz kanallarından yararlanılarak, Çin-ASEAN kader ortaklığının ortaklaşa inşa edilmesi” olarak belirlendi. Fuar kapsamında 27 üst düzey forum, Çin ve ASEAN ülkelerinden ürünlerin sergilenmesi ve ülkelerin tanıtımı gibi bir dizi etkinlik düzenlenecek.

Bu sene fuar alanının yüzölçümü, önceki fuara göre 20 bin metrekare artarak, 124 bin metrekareyi bulacak. Ayrıca, fuarın uluslararası bölümünün yüzölçümü de 2 bin metrekare arttırılacak.

Fuara, Çin’in 31 eyalet, bölge ve şehrinden çok sayıda şirket katılacak.

Fuarda ASEAN bünyesindeki 10 ülkeye ayrılan alanın yüzölçümü de 12 bin 600 metrekareyi bulacak. Malezya, Filipinler ve Singapur’un fuar alanı büyüklüğü, önceki fuara göre sırayla yüzde 67, yüzde 50 ve yüzde 30 arttı.

Öte yandan, Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkeler de fuara katılım ölçeğini artırdı. Fuarda bu ülkelere ayrılan alanın yüzölçümü, önceki fuara göre yüzde 28,6 artarak 9 bin metrekareye ulaştı. Başta Pakistan, Polonya, Güney Kore, Japonya, Yeni Zelanda, Rusya, Fransa ve İspanya olmak üzere 20 ülkeden şirketler fuara katılacak.

Çin-ASEAN ticaret hacmi 30 yılda 85 kat genişledi

Bu yıl, Çin ve ASEAN arasında diyalog ilişkisi kurulmasının 30. yıldönümü. Bu 30 yıl içinde ikili ekonomik ve ticari işbirliği seviyesi sürekli yükseltildi. İkili ticaret hacmi 85 kat genişledi.

Geçtiğimiz yıl ASEAN Çin’in en büyük ticaret ortağı haline geldi. Çin ise son 12 yıldır ASEAN’ın en büyük ticaret ortağı konumunda. İkili ticaret hacmi yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 38,2 arttı.

İki taraf arasındaki karşılıklı yatırım da sürekli artıyor. Çin ile ASEAN ülkeleri arasındaki toplam karşılıklı yatırım hacmi, Haziran ayı sonu itibarıyla 310 milyar ABD dolarını aştı. İki taraf arasında imalat, tarım, altyapı tesisleri, yeni ve yüksek teknoloji, dijital ekonomi ve yeşil ekonomi alanlarındaki yatırım ve işbirliği istikrarlı olarak genişletiliyor.

Ticaret Bakanlığı’ndan 18. Çin-ASEAN Fuarı ile Çin-ASEAN Ticaret ve Yatırım Zirvesi’ne ilişkin yapılan açıklamada, Çin ile ASEAN ülkeleri arasında diyalog ilişkisi kurulmasından bu yana geçen 30 yılda ikili ticari ve ekonomik ilişkilerde atılım gerçekleştiğine dikkat çekildi.

ASEAN ülkelerinin Çin’in kalkınmasından yararlanmasının memnuniyetle karşılandığı belirtilen açıklamada, iki tarafın salgınla mücadele işbirliğini güçlendirmek, bölgesel ekonominin bütünleşmesini hızlandırmak, ticaret ve yatırımı genişletmek için ortak çaba harcaması gerektiği vurgulandı.CMG

 

 
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER