Ankara
01:27

TR | CH | EN   
Pekin
06:27


Çin ekonomisiyle ilgili rakamlar açıklandı

15.04.2015 CRI Türkiye - Çin'in gayrisafi yurt içi hasılası (GSYH) 2015 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 oranında arttı.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından bugün yayımlanan verilere göre, ocak-mart ayları arasında GSYH, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 7 oranında artarak 14 trilyon 60 milyar (2,29 trilyon ABD Doları) yuana ulaştı.

2014 yılının ilk çeyreğine göre 0,3 puan gerileme görülmesinin yanında, bu, 2009 finans krizinden bu yana ilk çeyrekte yaşanan en düşük oran olarak kayıtlara geçti.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu Sözcüsü Sheng Laiyun, bu düşüşün tahmin edilebilir bir sonuç olduğunu belirtti.

Tüketim, ihracat ve yatırımdan oluşan üç önemli unsur, Çin ekonomisinin büyümesine önemli ölçüde katkı yapıyor. Bu yılın ilk çeyreğinde tüketim yine istikrarlı bir şekilde büyüdü. Ancak ihracat ve yatırımların büyüme hızlarında düşüş görüldü.

Emlak piyasasındaki yatırımların büyüme hızının azalması, toplam yatırımın büyüme hızının düşmesine yol açan önemli bir neden oldu. Ocak-mart ayları arasında emlak yatırımları, önceki üç aya göre 1,9 puan gerileyerek, geçen yılın aynı dönemine göre sadece yüzde 8,5 oranında arttı.

Sözcü, yılın ilk çeyreğinde ekonomik büyüme hızının yavaşlamasına rağmen istihdam, tüketici fiyatları ve piyasa beklentilerinde istikrarın korunduğunu kaydetti.

Yapısal düzeltmelerin sağlam adımlarla ilerlediğine dikkat çeken sözcü, ulusal ekonominin yine de istikrarlı bir şekilde geliştiğini dile getirdi.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER