Ankara
21:28

TR | CH | EN   
Pekin
02:28


Çin yeni enerjili araç satışında altı senedir dünya birincisi.

Küresel çapta yaşanan çip tedariki sıkıntısının etkilerinden dolayı, Çin’de otomotiv piyasasında düşüş görünüyor, fakat yeni enerjili araç piyasasının performansı ise dikkat çekici şekilde ilerliyor.

Çin Sanayi ve Bilişim Bakanlığı tarafından kısa süre önce yayımlanan bir rapora göre, Çin’de yeni enerjili araç satışları son üç yıldır 1 milyonun üzerinde ve Çin yeni enerjili araç satışında altı senedir dünya birincisi.

Çin’de yeni enerjili araç endüstrisinin gelişme hızı ise pek çok rakibini geride bırakıyor.

Çin Otomobil Tüketicileri Derneği’nden açıklanan verilere göre, Temmuz ayında, yeni enerjili araçların üretimi 284 bine, satışı ise 271 bine ulaştı. Yılın ilk yedi ayında, yeni enerjili araçların üretimi 1 milyon 504 bini, satışı da 1 milyon 478 bini buldu. Her iki alanda da geçen yılın toplamı geride bırakılarak, yeni birer rekora imza atıldı.

Çin’de yeni enerjili araçların otomobil piyasasındaki payı her geçen gün daha da artıyor.

ABD’li otomotiv devi Tesla’nın Çin piyasasına girmesi sektörde büyük bir rekabet doğurdu ve yerel markaların gelişimini hızlandırdı.

NIO ve BYD gibi yerel markalar, teknolojilerindeki ve satış modellerindeki inovasyonlarla öne çıkmaya başladı. Kısa bir süre önce açıklanan küresel çaptaki otomobil şirketlerinin piyasa değerleri listesinde, BYD dördüncü, NIO ise dokuzuncu sırada yer alıyor.

Yatırımcıların Çin’in yeni enerjili araç piyasasına iyimser yaklaşması da Çin borsasında ilgili hisse senetlerinin fiyatlarının uzun vadede yüksek seviyede ilerlemesini sağladı.

Öte yandan, Çinli tüketicilerin yeni enerjili araçlara yönelik talepleri de son yıllarda giderek artıyor. Çin, 2015 yılından bu yana dünyanın en büyük yeni enerjili araç piyasası konumunda.

Bu performansın arkasında, hem çevre koruma faaliyetlerinin artması, hem de hükümetin teşvik politikaları yatıyor.

Çin, 2030 yılı itibarıyla karbon salınımını zirveye ulaştıracağı ve 2060 yılına kadar da karbon nötrü gerçekleştireceği taahhüdünde bulunmuştu.

Çin hükümeti, bu taahhüdü yerine getirebilmek amacıyla, yeni enerjili araç sektörünün gelişmesini hızlandıracak birçok teşvik önlemi hayata geçiriyor.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, yeni enerjili araçların plakalarındaki sınırlamaları gevşetme, şarj istasyonlarının inşasını hızlandırma ve park yerlerini çoğaltma gibi konularda yeni enerjili araçların kullanımı için daha fazla kolaylık sağlanacağını belirtti.

Sözcü, Çin’de yeni enerjili araçların satışının devamlı olarak artmasının ve piyasa payının gittikçe yükselmesinin beklendiğini ifade etti.

Verilere göre, Çin’in 176 şehrinde inşa edilen şarj istasyonlarının sayısı Nisan itibarıyla 1 milyon 870 bini aştı. Yeni enerjili araçların satışındaki ortalama yıllık büyümenin gelecek beş sene boyunca yüzde 40’ın üzerinde olacağı tahmin ediliyor.cri türk

 

 
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER