Ankara
01:55

TR | CH | EN   
Pekin
06:55


Dünyanın “Bir Kuşak Bir Yol” inşasına katılım arzusu

Dünyanın “Bir Kuşak Bir Yol” inşasına katılım arzusu

20.04.2015 CRI Türkiye - Çin Komünist Partisi (ÇKP) Dış İrtibat Başkanlığı kısa zaman önce "Bir Kuşak, Bir Yol" temaslı bir oturum düzenledi.

Uzmanlar, Çin'de görevli 130 ülkeden 198 diplomat ve 109 uluslararası şirketten 137 temsilciye "Bir Kuşak, Bir Yol" planı hakkındaki fikirlerini aktardı.

Çin Ulusal Reform ve Kalkınma Komisyonu Akademi Komitesi Genel Sekreteri Zhang Yansheng, Japonya'nın Mitsubishi şirketinin temsilcisinin sorusunu yanıtlarken Çin hükümeti veya işletmeleriyle yapılan işbirliği yoluyla Japonya işletmeleri dahil olmak üzere tüm uluslararası şirketlerin "Bir Kuşak, Bir Yol" planından faydalanacağını ifade ederek şunları söyledi:

"İlk olarak Japonya'nın işletmeleri dışa açıldı. Japonya parası Jen'in uluslararasılaştırılması ve Japon işletmelerinin yurtdışına yatırım yapmaları 80'li yıllarda başlamıştı. Bu açıdan Çinli işletmelere çok örnek oldu. Biz de Japon işletmelerinin farklı bölgelerdeki işbirliği yolları ve deneyimlerini araştırıyoruz. "Bir Kuşak, Bir Yol" planı sadece İpek Yolu güzergâhındaki ülkeler değil, Japonya, ABD ve Avrupa işletmelerine de ortak fırsat sağlıyor. Bu arada ABD'nin en büyük 500 şirketinden birinin CEO'su bir kere bana şunu sordu: Biz ne zaman bir Çinli işletme olarak tanınacağız? Aslında "Bir Kuşak, Bir Yol" inşasıyla söz konusu işletmeler "Bir Kuşak, Bir Yol" planının önemli bir parçası olarak tanınabilecek."

Oturuma katılan uluslararası şirketler büyük bir arzuyla "Bir Kuşak, Bir Yol" inşasına katılmak istiyor. Schneider Elektrik Şirketi Hükümet İşleri ve Sürdürülebilir Gelişim Genel Direktörü Pei Jinlin bu konuda şunları ifade etti:

"Bu oturuma katılmayı çok istedik. İlgili politikaların açıklanmasını dinlemek istiyoruz. Öte yandan yabancı şirketlerin gelişimi için "Bir Kuşak, Bir Yol" planıyla nasıl işbirliği kurabileceğimizi öğrenmek istiyoruz."

Çin'in Avustralya Ticaret Odası Başkanı Li Cuiqi, Avustralya ve Çin işletmelerinin büyük bir işbirliği potansiyeline sahip olduklarına dikkat çekerek şöyle konuştu:

"Fırsat çok. Avustralya işletmeleri, altyapı inşası, sermaye ve finansal hizmet alanında oldukça avantajlı. Tabii ki iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşması da iki ülke arasında tarım ve finansal hizmet gibi alanlardaki işbirliği için birçok fırsat yaratabilir. Fakat bence Çinli ortaklarla birlikte "Bir Kuşak, Bir Yol" bölgesine gidip daha çok yeni işbirliği fırsatı yaratabiliriz."

Öte yandan çok sayıda ülkenin Çin'deki diplomatları da Çin ile işbirliği istediklerini aktardı.

İrlanda'nın Beijing'deki Büyükelçisi John Paul Kavanagh "Bir Kuşak, Bir Yol" planının açık bir öneri olduğunu söyledi. Kavanagh finansal hizmet, tarım teknolojisi, bilişim ve telekomünikasyon teknolojisi alanlarında büyük avantaja sahip olan İrlanda'nın, Çinli işletmecilerin ülkerinde yatırım yapmalarını beklediğini dile getirdi.

Söz konusu oturumla, Çin tarafından ileri sürülen "Bir Kuşak, Bir Yol" planının daha kapsamlı bir şekilde tanıtıldığını ifade eden diğer katılımcılar Çin ile ortak kazanca dayalı işbirliği kurmayı beklediklerini kaydetti.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER