Ankara
14:52

TR | CH | EN   
Pekin
19:52


Çinli bilim insanlarından devrim niteliğinde adım..

Çinli bilim insanları karbondioksit, hidrojen ve elektrik kullanarak nişasta üretti.

Uzmanlar, söz konusu tekniğin, endüstriyel ölçekte kullanılması hâlinde kritik bir besin ve endüstriyel madde olan nişastanın üretiminde devrime yol açacağını vurguladı.

Yaygın bir sanayi atığı ve sera gazı olan karbondioksidin geri dönüştürülerek tüketilebilir bir ürün hâline getirilmesini sağlayacak bu adımın, karbon emisyonunun azaltılmasına ve iklim değişikliğiyle mücadele edilmesine yardımcı olacağını ifade etti. 

Çin Bilimler Akademisi’ne bağlı Tianjin Endüstriyel Biyoteknoloji Araştırma Enstitüsü’nün öncülüğünde tamamlanan yapay nişasta üretimi araştırmalarına dair bilimsel makale, ünlü uluslararası akademik dergi “Science”de yayımlandı.

Uzmanlar, gelecekte karbondioksitten sentetik nişasta elde edilmesinin, arazi ve su kaynaklarında da yüzde 90 tasarruf edilmesini sağlayacağını vurguladı.

Çin’den ve farklı ülkelerden uzmanlar, bilim çevresinde kaydedilen bu ilerlemenin gelecekte tarımsal üretim ve özellikle gıda üretiminde devrim niteliğinde etki yaratacağını, bunun küresel biyolojik imalat sektörünün gelişmesi açısından bir dönüm noktası olacağını kaydetti.CMG
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER