Ankara
21:55

TR | CH | EN   
Pekin
02:55


Çin de biyoçeşitliliğin korunması konulu beyaz kitap yayınlandı..

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi, "Çin'in Biyoçeşitliliğinin Korunması" adlı bir beyaz kitap yayınladı.

Beyaz kitapta, hem karada hem denizde geniş alanlara sahip Çin’in karmaşık ve çok çeşitli yer şekilleri ile iklimlerinin bulunduğu belirtildi. Beyaz kitapta, zengin ve benzersiz bir ekosistemi besleyen Çin’in en zengin biyoçeşitliliğe sahip ülkelerden biri olduğuna işaret edildi.

Beyaz kitapta, Biyoçeşitlilik Sözleşmesi'ni ilk önce imzalayan ve onaylayan ülkelerden birisi olan Çin’in, biyoçeşitliliğin korunmasına her zaman büyük önem verdiği anımsatıldı.

Çin’in biyoçeşitliliğin korunması konusunda zamana ayak uydurmaya ve sürekli yenilik yaratmaya değer verdiğinin vurgulandığı beyaz kitapta, Çin’in bu konuda kendine has özel bir yol izleyerek büyük başarılar kaydettiği bildirildi.

Beyaz kitapta, kalkınma ile çevre korumayı eşgüdümlü şekilde ilerleten Çin’in, milli park sistemi inşası ve ekolojik koruma konusunda kırmızı çizgilerin belirlenmesi gibi önemli tedbirler ileri sürdüğü, ekolojik çevrenin kalitesini sürekli iyileştirerek, biyoçeşitliliği koruma ile yeşil kalkınmayı eşgüdümlü şekilde hızlandırdığı ve biyoçeşitliliğin korunmasında çarpıcı sonuçlar elde ettiği kaydedildi.

Çin'in biyoçeşitliliğin korunmasını ulusal bir strateji haline getirdiğine dikkat çekilen beyaz kitapta, “Çin, biyoçeşitliliğin korunmasını çeşitli bölgelerde ve alanlarda orta ve uzun vadeli planlara dahil etmenin yanı sıra, ilgili politikaları ve hukuk sistemini iyileştiriyor; teknik desteği ve personel gelişimini güçlendiriyor; yasaların uygulanması konusundaki denetimi yoğunlaştırıyor ve halkı biyoçeşitliliğin korunmasına bilinçli bir şekilde katılmaya teşvik ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Biyoçeşitliliğin kaybolması yönündeki küresel tehditler karşısında ise tüm ülkelerin ortak bir kader paylaştığına işaret edilen beyaz kitapta, Çin’in biyoçeşitliliği korumada uluslararası işbirliğini aktif olarak yürüttüğü, küresel biyoçeşitliliğin korunmasını hızlandırmak için katkıda bulunduğu ve uluslararası toplumla beraber “insan-doğa-hayat ortaklığını” oluşturmak için çaba harcamaya hazır olduğu belirtildi.CMG

 

 
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER