Ankara
00:28

TR | CH | EN   
Pekin
05:28


Nehir, hayvan, yağmur ormanı ve dağlar için milli parklar kuruldu.

Çin, 12 Ekim’de ilk grup milli parklar listesini açıkladı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Biyoçeşitlilik Sözleşmesi 15. Taraflar Konferansı’na video konferans yoluyla katıldı ve önemli bir konuşma yaptı. Xi, Çin’in 5 milli park kurduğunu belirtti.
Listedeki milli parklar arasında Qinghai-Tibet Platosu’nda yer alan Sanjiangyuan Milli Parkı, Sichuan, Shaanxi ve Gansu eyaletlerinin kesiştikleri bölgede yer alan Panda Milli Parkı, ülkenin kuzeydoğusundaki Sibirya Kaplanı ve Sibirya Leoparı Milli Parkı, Hainan Tropikal Yağmur Ormanı Milli Parkı ve Fujian ile Jiangxi eyaletlerinde bulunan Wuyi Dağları Milli Parkı yer alıyor.
Şimdi tek tek Çin’in 5 milli parkını tanıyalım.
Sanjiangyuan Milli Parkı
Bu milli parkın adındaki San, üç; jiang, nehir; yuan ise kaynak anlamını taşıyor. Sanjiangyuan, Yangtze Nehri, Sarı Nehir ve Lancang Nehri’ni temsil eden 3 nehrin kaynağı anlamında. Burası, “Çin’in su kulesi”, “yüksek rakımlı ve aşırı soğuk dağ sistemlerine ait yabani türlerin gen kaynakları bankası” olarak tanımlanıyor. Buzullarla ve karla kaplı dağlar, yüksek rakımlı sulak alan, çöl, Gobi, yüksek rakımlı meraları barındıran bu ekosistem, Çin’in ekolojik güvenliğinin korunması için önemli bir unsurdur.
Panda Milli Parkı
Panda Milli Parkı’nın yüzölçümü 15 bin kilometrekare, ülke genelinde pandaların yaşadıkları alanların yüzde 58,48’ini oluşturuyor. Milli parkta toplam 1340 yabani panda yaşıyor. Bu sayı, ülkenin toplamının yüzde 71,89’una denk geliyor.
Bu milli park, dünyanın biyoçeşitliliği en iyi şekilde koruyan bölgelerinden biridir.
Sibirya Kaplanı ve Sibirya Leoparı Milli Parkı
Asya’nın ılıman kuşak iğne yapraklı ve geniş yapraklı ormanların kesiştiği ekosistemin merkezinde yer alıyor.
Burası, yabani Sibirya Kaplanları ve Sibirya Leoparları’nın yaşadığı ve ürediği bir bölgedir.
Hainan Tropikal Yağmur Ormanı Milli Parkı
Hainan Tropikal Yağmur Ormanı Milli Parkı, Çin’in toplu şekilde barındırdığı, en çok çeşide sahip, en iyi şekilde korunan en büyük ada tipi tropikal yağmur ormanı niteliğindedir.
Hainan Jibonu’nun dünyadaki tek yaşam alanı olan milli park, tropikal biyoçeşitlilik hazinesi olarak kabul ediliyor.
Wuyi Dağları Milli Parkı
Hem dünya kültürel, hemde dünya doğal mirası olan Wuyi Dağları Milli Parkı, suptropik iklim kuşağının orta kesimindeki orman sistemini barındırıyor.
Bölgeye özgü Danxia manzarasına ve zengin tarihi ve kültürel miraslara sahip olan milli park, dünyadaki türlerin önemli yaşam alanlarından biridir.
Çin’in milli parkları
Çin’de milli parklar, merkezi hükümetin izniyle kurulan, ülkeye özgün doğal ekosistemin korunmasını amaçlayan, doğal kaynakların bilimsel şekilde korunması ve makul şekilde değerlendirilmesini sağlamayı hedefleyen özel bir alandır. Milli parklar, Çin’in doğal ekosisteminin en önemli bölümü olarak özgün doğal manzaralara ve doğal miraslara sahip, biyo çeşitliliği yansıtır.
Çin’in ekolojik güvenlik stratejisi bağlamında kritik bölgelerde yer alan söz konusu milli parkların toplam yüzölçümü 230 bin kilometrekareyi bulur. Bu parklarda Çin’in karasal ortamda yaşayan yabani hayvan ve bitkilerinin yüzde 30’u korunmaktadır.
Çin Ormancılık ve Mera İşleri İdaresi’nden bir yetkili, milli parkların; ekolojik sistemin en önemli halkasını ve doğanın bütünlüğünü korumayı ve doğa miraslarını sonraki nesillere bırakmayı hedeflediğini vurguladı.CMG

 
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER