Ankara
08:46

TR | CH | EN   
Pekin
13:46


Çinli ve Türk gençler Kuşak Yol inisiyatifini ele aldı.

Çin ve Türkiye Gençleri Kuşak-Yol Gelişme Konferansı, önceki gün Ankara’da düzenlendi.

Konferansa, iki ülkenin siyaset, ticaret ve akademi çevrelerinden yaklaşık 50 genç temsilci katıldı. Gençler konferansta, iki ülke arasındaki iletişimin arttırılması ve Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin Orta Koridor stratejisiyle kenetlenmesi gibi konuları ele aldı.

Konferansa ev sahipliği yapan Çin Yeni Gençlik Derneği Başkanı Ankar Ötkür etkinlikte yaptığı konuşmada, Kuşak ve Yol inisiyatifinin Orta Koridor stratejisiyle kaynaşmasının iki ülkeye fayda sağladığını belirtti. Ötkür, bu konuda şunları söyledi:

“Son yıllarda, Bir Kuşak Bir Yol projesi nedeniyle Çin firmalarının Türkiye’ye finans, enerji, iletişim teknolojisi gibi sektörlerde daha çok yatırım yaptığını görüyoruz. Bir Kuşak Bir Yol projesi, Türkiye ve Çin arasındaki ortakların çoğalmasını etkin bir şekilde sağlayarak, uzun yıllardan bu yana var olan ticaret dengesizliğini gidermektedir.”

Çin’in Ankara Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Cheng Weihua ise, Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesinde iki ülke arasındaki somut işbirliğinin derinleştirildiğini belirtti. Cheng konuşmasına şöyle devam etti:

“Çin ve Türkiye arasında, Kuşak-Yol ve Orta Koridor işbirliği bünyesinde daha fazla, daha çok büyük işler başaracağız.”

CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Gençosman Killik ise, iki ülkenin gençleri arasında köprü kurulmasının önemine değindi. Killik, şöyle konuştu:

“Ortak pek çok değerimiz var. Çinli gençler ile Türkiye’deki gençler arasında bir köprüdaşlık, bir iletişim kanalı kurulmasından da büyük bir mutluluk ve memnuniyet duyarız. Sizinle de muhakkak bu diyalogları sürdürmek isteriz.”CMG
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER