Ankara
07:08

TR | CH | EN   
Pekin
12:08


Liu Shaobin: Olimpiyatlar siyasallaştırılmamalı.

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği 2022 Beijing Kış Olimpiyatları ve Kış Paralimpik Oyunları’nı tanıtan “Birlikte Ortak Bir Geleceğe” adlı fotoğraf sergisini Ankara’da açtı. Serginin açılış törenine, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin, Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, Türkiye Çin Dostluk Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çapan, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Shi Ruilin ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener katıldı.
“OLİMPİYATLAR SİYASALLAŞTIRILMAMALI”
Serginin açılış töreninde konuşan Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere gibi ülkelerin “boykot” kararını yorumlayarak, “Olimpiyat oyunları siyasallaştırılmamalı. Kış olimpiyatlarını aslında tüm dünya sporcularının bir araya gelerek spor ruhunu göstermeleri için bir sahnedir. Bu yüzden kış olimpiyatlarının siyasallaştırılmasına kararlılıkla karşı çıkıyoruz.” dedi. “Birlikte Ortak Bir Geleceğe” sloganının önemine değinen Büyükelçi Liu Shaobin, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in, “yeşil, paylaşılan, açık ve temiz bir olimpiyat yaşanması” mesajını hatırlattı. Olimpiyatlarda çevreciliği ön planda olacağını söyleyen Liu, “Olimpiyatlarda kullanılacak bütün enerjiler yüzde 100 yenilenebilir enerji olacak.” diye konuştu.
Beijing Belediyesi ve Ulusal Olimpiyat Komiytesinin titizlik ile çalışmalar yürüterek oyunlara hazır olduklarının altını çizen Liu, “Covid-19 önlemlerine çok büyük önem veriyoruz. Şu ana kadar 25 yarışma yeri tamamlandı. Pekin, 2022 kış olimpiyatları için her yönüyle hazır.” açıklamasında bulundu.
KATILMAK MÜCADELE ETMEKTİR
Türkiye Çin Dostluk Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çapan yaptığı konuşmasında ilk olimpiyat bayrağının 1914 yılında İskenderiye’de dalgalandırıldığını hatırlatarak, “Bu bayrak bu yıl Çin’de dalgalanacak. Bu bayrağın üzerinde bulun 5 adet çember 5 kıta ve bu kıtaların dostluğuna, birliğine işaret etmektedir. İnsanlığın el ele verdiğinde daha hızlı ve daha yüksek bir konumda olacağına inancım her zaman var. 1896’dan beri bu yana yapılan olimpiyatlarda en önemli şey katılım. Katılımda bulunmak bence mücadele etmektir.” ifadelerine yer verdi. Cri türk

 
 

 
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER