Ankara
06:19

TR | CH | EN   
Pekin
11:19


Çin in Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelere yatırımı sürekli artıyor..

Çin’in Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelerle ekonomik ve ticari işbirliği sürekli artıyor. Çin Ticaret Bakanlığı'nın son verilerine göre, Ocak-Kasım ayları arasında Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelere yönelik finansal olmayan doğrudan yatırım bir önceki yıla göre yüzde 12,7, Çinli müteahhitlerin yurt dışı projelerinin cirosu ise yüzde 2,6 arttı.

Bu rakamlar, Çin’in Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelerle ekonomik ve ticari işbirliğinin geniş alanı ve güçlü dinamiğini yansıttı.

Bu ay Yunnan eyaletinin Kunming kentini Laos'un başkenti Vientiane’ye bağlayan Çin-Laos demiryolunun tamamı ulaşıma açıldı. Çin-Laos Demiryolu, Kuşak ve Yol ortak inşası kapsamındaki sembolik bir proje olarak Çin ve ASEAN ülkeleri arasındaki iletişim için daha uygun bir uluslararası kanal oluşturmaktadır. 

Bununla birlikte, Kuşak ve Yol ülkeleriyle işbirliği içinde inşa edilen çok sayıda simgesel proje de istikrarlı bir şekilde ilerletilmektedir. Endonezya'nın Jakarta kentine Çin'den gelen son parti rayların döşenmesiyle birlikte Jakarta-Bandung Yüksek Hızlı Demiryolu’nun inşa çalışmaları hızlandı.

Jakarta-Bandung Yüksek Hızlı Demiryolu hattının hizmete açılmasıyla, Jakarta'dan Bandung'a olan yolculuk, mevcut 3 saatten 40 dakikaya indirilecek ve bu da Endonezya halkı için kolay, hızlı ve konforlu seyahat koşulları sağlayacak.

Yılın başından bu yana, Çin-Avrupa yük trenlerinin sayısı ve kalitesi genel eğilimin aksine sürekli arttı. Ocak-Kasım ayları döneminde, Çin-Avrupa yük trenleri için toplam 13.817 sefer yapıldı ve 1.332 milyon konteyner taşındı. Bu rakamlar, sırasıyla yıllık bazda yüzde 23 ve yüzde 30 arttı.

Söz konusu tren seferlerinin açılması, Çin’in Kuşak ve Yol ülkeleriyle ekonomik ve ticaret alışverişine yardımcı oluyor.

 Bu yılın ilk 10 ayında, Çin’in Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelere yaptığı toplam ithalat ve ihracat, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 23 artışla 9.3 trilyon yuanı buldu.

Ticaret Bakanlığı'ndan alınan en son veriler, Ocak-Kasım ayları arasında Çin’in gerçekleştirdiği finansal olmayan doğrudan yabancı yatırımının 640.38 milyar yuan ve Çinli müteahhitlerin yurt dışı projeleri cirosunun 856.47 milyar yuan olduğunu gösteriyor.

Kuşak ve Yol ülkeleriyle yatırım işbirliği, Çin’in dış yatırımının odaklarından biri olma niteliğini korumaktadır. 

Çin Ticaret Bakanlığı’ndan Uluslararası Ticari ve Ekonomik İşbirliği Araştırma Enstitüsü Başkan Yardımcısı Zhang Wei, bu rakamların Çin’in Kuşak ve Yol ülkeleriyle ekonomik ve ticari işbirliğinin daha geniş alana ve güçlü dinamiğe sahip olduğunu yansıttığını vurguladı.

Zhang, “Çin’in Kuşak ve Yol ülkeleriyle işbirliği, dayanışma içinde salgınla mücadele, ticaretin geliştirilmesi, yeni endüstriyel biçimler ve modellerin hızlandırılması, yurtdışı yatırımın artırılması, özellikle müteahhit projelerinde görülebiliyor. Ayrıca, Çin-Avrupa yük trenlerinin sayısı dahil olmak üzere Çin-Avrupa yük trenlerinin yük hacmi önemli ölçüde arttı, bu da böyle bir ticaret kanalı ve işbirliği modelinin daha fazla canlılık gösterdiği anlamına geliyor." dedi.CMG

 

 

 
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER