Ankara
18:04

TR | CH | EN   
Pekin
23:04


Çin: Asya-Afrika işbirliğini kararlılıkla ilerleteceğiz

Çin: Asya-Afrika işbirliğini kararlılıkla ilerleteceğiz

22.04.2015 CRI Türkiye - Asya-Afrika Liderleri Zirvesi, bugün Endonezya'nın başkenti Cakarta'da başladı.

Zirveye Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in de aralarında bulunduğu 77 Asya ve Afrika ülkesinin liderleri veya hükümet temsilcileri ile farklı kıtalardan gelen gözlemciler katılıyor.

Çin adına üç öneri ortaya koyan Cumhurbaşkanı Xi Jinping, yaptığı konuşmada, Çin'in Asya-Afrika işbirliğini kararlılıkla ilerleteceğini belirtti.

"Dünyanın gözü bizim üzerimizde"

"Merhaba Bandung" adlı şarkı, 60 yıl önce Asya-Afrika Konferansı için özel olarak bestelenmişti. O tarihten 60 yıl sonra, bölgede yaşayan çocuklar, Asya ve Afrika liderlerini bir kez daha bu şarkıyı söyleyerek karşıladı.

2015 yılı, Bandung Konferansı olarak anılan ilk Asya-Afrika Konferansı'nın 60. yıldönümü. Bu yılki zirve de 2005 yılındaki Asya-Afrika Zirvesi'nden sonra iki kıta liderleri arasındaki 3'üncü buluşma…

Zirveye ev sahipliği yapan Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo, açılışta yaptığı konuşmada, 60 yıl önce Bandung'da düzenlenen konferansın, Asya-Afrika ülkelerinin bağımsız ülkeler olarak var oldukları anlayışını uyandırarak, iki kıtadan halkları barış için çaba göstermeye teşvik ettiğini vurguladı.

Widodo, "Bugün Asya-Afrika liderleri, iki kıtadaki gelişmelere dair önerilerde bulunacaklar" diye konuştu.

"Bugün ve yarın, mevcut eşitsizlik gibi sorunlara çözüm bulmaya çalışacağız. Halklar, karşılaşılan sıkıntıları çözebilecek bir çıkış yolu bulmayı arzuluyor. Dünyanın gözü, bizim kaydedeceğimiz ilerlemelerin üzerinde…"

Xi: "Bandung Ruhu" hâlâ canlı

1955 yılında, Asya ve Afrika'nın 29 ülke ve bölgesinden 304 temsilci, Endonezya'nın Bandung kentinde tarihî bir görüşme yaparak, gelişmekte olan ülkelerin önemli bir yeni güç olarak uluslararası arenaya girişini ilan etti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün yaptığı konuşmada, Bandung Konferansı'nda "barış içinde bir arada yaşama"ya dair beş ilke temelinde, devletler arası ilişkilerin ele alınmasıyla ilgili 10 ilke ortaya koyulduğuna işaret etti.

Cumhurbaşkanı Xi, Bandung Konferansı'nın uluslararası ilişkiler düzeninin doğru yönde gelişmesi açısından tarihî bir rol oynadığını da vurguladı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi, "Yeni koşullarda 'Bandung Ruhu' hâlâ büyük canlılığa sahip" diye konuştu.

"Asya ve Afrika halkları ve diğer bölgelerdeki halklar için iyilik yaratmak amacıyla 'Bandung Ruhu'na çağımıza ait içerikleri aktararak, işbirliği ve ortak kazanca dayalı yeni tip uluslararası ilişkilerin oluşturulmasını hızlandırmalıyız. Aynı zamanda, uluslararası düzen ve sistemin daha adil ve makul bir yönde gelişmesini ilerletmeliyiz."

Xi: Asya-Afrika işbirliği derinleştirilmeli

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Asya ve Afrika ülkelerine işbirliği seviyesini yükselterek ve fırsatları değerlendirerek iyi komşuluk ve iyi dostluk ilişkilerini sürdürme çağrısı yaptı.

Xi, ayrıca Asya ve Afrika ülkelerine işbirliğini derinleştirerek, Güney-Güney İşbirliği ve Güney-Kuzey İşbirliği'ni genişletme çağrısında bulundu.

"Taraflar, karşılıklı yarar, ortak kazanç ve ortak gelişme gibi stratejileri izleyerek, Asya ve Afrika'nın ekonomik açıdan birbirini tamamlayıcı niteliğini, kalkınma alanında yardımlaşma gücüne dönüştürmeliler. Asya ve Afrika ülkeleri, işbirliğini derinleştirmenin yanında, Latin Amerika, Güney Pasifik ve diğer bölgelerdeki gelişmekte olan ülkelerle işbirliğini derinleştirerek, ülke idaresi konusunda diyalogu artırmalı. Gelişmiş ülkeler, taahhütlerini yerine getirerek, gelişmekte olan ülkelere herhangi bir siyasi koşul öne sürmeden desteklerini artırmalı. Dolayısıyla, daha dengeli yeni tip küresel gelişme ortaklıkları kurulmalı."

Çin'den "gümrüksüz ticaret" desteği

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, yeni koşullarda Çin'in Asya-Afrika işbirliğini kararlılıkla hızlandıracağını yineledi.

Xi Jinping, bu yıl içinde, Çin ile diplomatik ilişkisi bulunan en az gelişmiş ülkelerin ürünlerinin yüzde 97'sinin gümrük vergisinden muaf tutulacağını açıkladı. Xi, Çin'in aynı zamanda gelişmekte olan ülkelere herhangi bir siyasi koşul olmadan yardım sağlamaya devam edeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Xi, ayrıca Çin'in önümüzdeki beş yıl içinde, Asya ve Afrika'daki gelişmekte olan ülkelerden 100 bin personele eğitim vereceğine dikkat çekerken, "Çin ve Asya-Afrika İşbirliği Merkezi"nin de kurulacağını açıkladı.

Alınan bilgilere göre, iki gün sürecek Asya-Afrika Liderleri Zirvesi'nde, tarafların, Filistin'e destek verme, Asya-Afrika yeni tip stratejik ortaklık ilişkilerinin ilerletilmesi ve "Bandung Ruhu"nun vurgulanmasıyla ilgili üç belge onaylaması bekleniyor.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER