Ankara
21:37

TR | CH | EN   
Pekin
02:37


Çin de 9 milyondan fazla yeni üniversite mezunu..

Çin'de yaşayan azınlık etnik gruplardan Haniler, 1 milyondan fazla nüfusa sahip bir milliyet. Genellikle ülkenin güneybatısında bulunan Yunnan eyaletindeki Honghe ve Lancang nehirleri arasındaki bölgede ya da Puer, Jinghong ve Xinping gibi ilçelerde yaşarlar.

Deniz seviyesinden 800-2500 metre yükseklikteki dağlık bölgelerde yaşayan Hanilerin çoğunluğu tarımla geçinir. Haniler, dağlık bölgelerin farklı coğrafi özelliklerinden dolayı "teras tarla" kültürünü yaratmıştır. Öte yandan, Hanilerin yaşadıkları Mojiang bölgesi, Çin'in en çok mor renkli tutkal üretilen yeridir.

Haniler doğaya ve atalarına taparlar. Hanilerin birçok sözlü edebi eseri vardır. Kadın, erkek, genç, yaşlı, herkes yanında müzik aleti taşır. Çin takviminde yılın 10'uncu ayında düzenlenen "Yeni Yıl Bayramı" ve 6'ıncı ayında düzenlenen "Kuzaza Bayramı", Hanilerin en önemli bayramlarıdır.

Rivayete göre, Haniler, eski çağlarda mağaralarda yaşıyorlarmış. Dağların yüksek olmasından ötürü, tarlaya gidip gelmekte zorluk çekmişler. Daha sonra "Reluo" adlı bir yere göç eden Haniler, burada birçok büyük mantar olduğunu görmüşler ve bu mantarların soğuğa ve yağmura karşı dayanıklı olduğunu, altında da karınca ve diğer böceklerin rahatça yaşadığını fark etmişler. Böylece mantar şeklinde ev yapmaya başlamışlar. Hanilerin mantar şeklindeki evlerinin duvarları topraktan, çitleri bambu ağacından ve damı ise samandan yapılır. Üç katlı olarak inşa edilen bu evlerin birinci katı ahır, ikinci katı oturma ve yatak odası, üçüncü katı ise depo olarak kullanılır. İkinci katta içinde ateş hiçbir zaman sönmeyen dörtgen şeklinde bir ocak vardır. Haniler evlerine gelen misafirleri ocak etrafında oturtarak, Hani tarzında nargile ikram ederler. Ayrıca, yapışkan pirinçten yapılan sıcak çay ve "menguo" adlı mis kokulu bir içki ikram ederler. Ev sahibi, şarkı söyleyerek misafirlerine uğur ve mutluluk diler.

Güzel ve değişik dış görünüme sahip mantar şeklindeki bu evler, kışın sıcak ve yazın serin olur, ayrıca rüzgara da dayanıklıdır.

Haniler, tarih boyunca göçtükleri her yere mantar ev inşa etmişler. Hanilerin yaşadıkları bölgelerde bulunan bu mantar evler ile esrarengiz bulutlar ve değişik şekillerde tasarlanmış araziler nefis bir doğa manzarası oluşturur.CRİ

 

 
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER