Ankara
06:39

TR | CH | EN   
Pekin
11:39


Türk sporcunun Beijing Kış Olimpiyatları’ndan beklentisi büyük..

Milli sporcu Furkan Akar, 2022 Beijing Kış Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil edecek.

Hollanda'da düzenlenen Short Track (Kısa Kulvar) Dünya Kupası'nda ilk 17'ye girerek 1000 metrede 2022 Beijing Kış Olimpiyatları kotasını garantileyen Furkan Akar, Türkiye'ye kısa kulvar buz pateninde ilk olimpiyat kotası sevinci ve gururunu yaşattı.

Genç sporcu, müsabakalara hazırlıklarını Erzurum’daki Palandöken Buz Pateni Salonu'nda sürdürüyor.

Yeni yıl öncesinde hafif bir sakatlık geçiren Akar, bir an önce iyileşerek Beijing’de göz alıcı bir performans ortaya koymak için gece gündüz çalışıyor.

Türkiye’yi Olimpiyat oyunlarında en iyi şekilde temsil etmek istediğini belirten Akar, şunları söyledi:

“Tabii ki heyecan var, stres var. Çünkü ilk defa katılıyorum. Dünyanın en iyi sporcularıyla yarışacağım. Bu zirvede yarışacağım için çok mutluyum ve çok heyecanlıyım. Türkiye bayrağını en iyi şekilde dalgalandırmak, kürsüde yer almak istiyorum. Bunun için de çok çalışıyorum. Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmek istiyorum.”

Geçen yılın ekim ayında Beijing’de düzenlenen test yarışlarına katıldığını kaydeden Furkan Akar, Kış Olimpiyat Oyunları’nda kullanılacak müsabaka alanlarını deneme imkânı bulduğunu ifade etti.

Short Track Milli Takımı Başantrenörü Artur Sultangaliyev, Türkiye'yi Olimpiyat oyunlarında sürat pateninde ilk defa temsil edecek Furkan Akar’a 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nda başarılar dilediğini ifade etti.

Artur Sultangaliyev, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yüksek bir performans göstermesini bekliyoruz. Zaten tecrübeli bir sporcumuz. Sekiz senedir yurt içi ve yurt dışı yarışlara katılıyor. Finale kadar gitme ihtimalimiz var.”

Furkan Akar, sürat patenine ağabeyi Burak Akar sayesinde başladığını söylüyor. Milli takımda yardımcı antrenör olarak görev yapan Burak Akar, kardeşinin Beijing Kış Olimpiyatları’na katılmasının Türkiye’deki yetenekli sporcular için de cesaretlendirici bir gelişme olduğunu kaydetti.

Burak Akar, şöyle konuştu:

“Furkan’ın bu başarısı tabii bizim B takımında ve A takımındaki diğer küçük sporcularımıza ve bütün kulüp sporlarımıza büyük bir motivasyon oldu. Bundan tabii ki mutluyuz. İyi ki oldu. Onlar da inşallah Furkan’ı örnek alıp, ileride sonraki nesil olarak bize madalya kazandırırlar.”

Furkan Akar, özellikle genç sporcular için iyi bir örnek oluşturuyor. Türk milli takımında görev alan çok sayıda genç sporcu, Akar’ı örnek olarak büyük başarılara imza atmayı hedefliyor. Milli takımın en genç sporcusu olan 13 yaşındaki Derya Karadağ, şunları söyledi:

“Onu örnek alıyorum ve idolüm şu anda. Olimpiyatlara gidiyor, bize örnek oluyor kendisi.”CMG

 

 
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER