Ankara
17:59

TR | CH | EN   
Pekin
22:59


Eski Beijing in buz zamanı..

Beijing Kış Olimpiyatları’nın kültürel ürünleri arasında yer alan Eski Beijing’in Buz Zamanı rozet serisi insanların ilgisini çekiyor. Seride eski saraydaki buz sporları ve halk arası buz sporları dahil olmak üzere eski Beijing’deki 15 buz sporu sahnesi canlandırılmıştır.
Nanhai’de buz sporları
1935’te düzenlenen 19. Kuzey Çin Oyunları Buz Gösterisi, Çin’de düzenlenen ilk buz oyunları olarak kabul edilir. Bu aynı zamanda Beijing’in ilk kez resmi olarak kapsamlı bir buz etkinliği düzenlediğini kanıtlar. Sürat pateni, artistik patinaj ve buz hokeyi dahil olmak üzere tüm kış spor oyunları Nanhai Buz Pisti’nde yapıldı.
Büyük Kanal’da buz pateni kaymak
Eski yıllarda Beijing’de usta patencilerin sayısı az değildi. Beijing-Hangzhou Büyük Kanalı’nın Beijing kısmı, kışın donduktan sonra, bazı vatandaşlar ahşap kalaslardan yapılmış ağır patenler giyerdi ve günde 90 kilometre bir mesafeden gidip gelirdi.
Tarihi kayıtlara göre, Ming ve Qing hanedanları döneminde Beijing’deki buz oyunları çok yaygındı. İster imparator ailesi olsun, ister sıradan insanlar olsun kışın paten kaymayı en büyük zevk olarak görürlerdi.
Buz kızağı
Qing Hanedanının ilk dönemlerinde, buz kızakları Beijing’de çok popülerdi. Buz kızağı, direklerle desteklenen, insanlar ve hayvanlar tarafından itilen veya önden çekilen, ahşaptan yapılmış bir buzda kayma aracıdır.
Eski Beijing’in nehirler kıyılarında çok sayıda buz kızağı bulunurdu. Buz kızağı aynı zamanda uygun bir toplu taşıma aracıydı. Buz kızağına serilen battaniyelerin üzerine yolcular otururdu.
Houhai’de buz eğlencesi
Houhai Buz Pisti, her kış mevsiminde eski Beijingliler için mutlaka gidilmesi gereken bir yerdir ve günümüzde hala daha turistler için vazgeçilmez bir destinasyon haline gelmiştir.
Bugünkü Houhai Buz Pisti
Shichahai’de buz tekmeleme
Eski dönemde Beijing’de taş tekmeleme etkinliği popülerdi. Ancak kışın taş yerine buz kullanılırdı. Birçok insan Shichahai nehrinin buz yüzeyinde dağınık buz küpleriyle top gibi oynardı.
Grup pateni
Eski Beijingliler paten kaymayı çok severlerdi. Suyun olduğu her yerde kış mevsiminde doğal buz pateni pistleri oluşurdu. Beijing’de şu anda bu gelenek sürdürülerek, birçok su alanı kışın buz pistlerine dönüştürülmüştür.
Houhai Buz Pisti’nde paten yapanlar
Beihai’de artistik buz pateni
1925’te Beihai Parkı’nın halka açılmasının ardından, kışın buz üzerinde sık sık “artistik buz pateni yarışması” düzenlenirdi. İnsanlar çeşitli kostümler yaparak, buz üzerinde patenle artistik figürler sergilerdi.CMG
 

 
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER