Ankara
00:27

TR | CH | EN   
Pekin
05:27


Xi Jinping “Bandung Konferansı´nı Anma Faaliyeti”ne katıldı

Xi Jinping “Bandung Konferansı´nı Anma Faaliyeti”ne katıldı

24.04.2015 CRI Türkiye - Endonezya'da Asya-Afrika Liderleri Zirvesi'ne katılan liderler, bugün Bandung'a gelerek Bandung Konferansı'nın 60. yıldönümü nedeniyle bir araya geldi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve eşi anma faaliyetinde hazır bulundu.

Programa göre, yerel saatle 09.20 civarında Asya ve Afrika ülkeleri liderleri hep beraber Savoy Homann Oteli'nden Bandung Konferansı'nın yapıldığı Bağımsızlık Binası'na yürüdü.

60 yıl önce Asya ve Afrika ülkeleri liderleri Bandung Konferansı için aynı yürüyüş yapmıştı.

Bandung Konferansı'nın 60. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen anma faaliyeti de Bağımsızlık Binası'nda yapıldı.

Anma etkinliğinde Xi Jinping ve Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ile Svaziland Kralı III. Mswati'nin imza atması ile "2015 Bandung Bildrisi" yürürlüğe girdi.

Anma etkinliğinde Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, Zimbabwe Devlet Başakanı Robert Mugabe, Mianmar Devlet Başkanı U hain Sein ve Mısır Başbakanı İbrahim Mahlab ve Venezuela Devlet Başkan yardımcısı Jorge Arreaza birer konuşma yaptı.

Yapılan konuşmalarda, gelişmekte olan ülkelerin kendi hak ve çıkarlarını korumalarında ve gelişmelerinde büyük sorunlarla karşı karşıya kaldıklarına dikkat çekilerek; Asya-Afrika ülkeleri liderlerinin Bandung'da bir araya gelerek, Bandung ruhunu yeniden gözden geçirip gelişmekte olan ülkelerin ortak gelişim ve refahı için yaptıkları çalışmaların büyük önem taşıdığı vurgulandı.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER