Ankara
01:23

TR | CH | EN   
Pekin
06:23


Türk sporcular, Beijing Kış Olimpiyatlarına hazır.

2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın başlamasına sadece 11 gün kaldı. Oyunlara Türkiye’den 7 sporcu katılacak.
Kısa kulvar sürat pateni branşında Türkiye'ye ilk olimpiyat kotasını kazandıran ve tarihe geçen millî sporcu Furkan Akar, 2022 Beijing Kış Olimpiyatları'ndan madalya ile dönmek istiyor.
Çinli antrenör Wang Xuemei, 10 yıldan fazla süre önce Türkiye Kısa Kulvar Millî Takımı’nın kurulması sürecine önemli katkılarda bulunmuştu. Wang, takımın ilk antrenörü olarak görev yaptı.
Furkan Akar ve ağabeyi Burak Akar gibi birçok sporcu, bu sürecin devamında olimpiyatlara uzanan yolda ilerlemeye başladı.
Çin Medya Grubu’na konuşan Furkan Akar, Wang Xuemei’in hikâyesini ağabeyi Burak Akar’dan dinlediğini dile getirdi.
Türkiye’ye coğrafi olarak çok uzakta bulunan Çin’den gelen kadın teknik direktör, 2 yıl kadar kısa bir sürede harcadığı yoğun çabalar sayesinde, Türk sporcuların kısa kulvar sürat pateni dalında başarıyla yarışmasına giden yolu açtı.
 
Ağabeyinin Wang Xuemei’den sürekli bahsettiğine dikkat çeken Furkan Akar, “Türkiye’de çalıştığı için sonuçta buraya bir emek verdi. Olimpiyatlara bir Türk sporcu katılmasını ister tabii, bundan mutlu olmuştur kendisi.” diye konuştu.
Türkiye Buz Pateni Federasyonu Başkanı Gökhan Özdemir, kısa süre önce Çinli kadın antrenör Wang Xuemei ile birlikte internet üzerinden düzenlenen toplantıya katıldı.
Furkan Akar’ın Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’na katılacağına dikkat çeken Özdemir, Türkiye’de kısa kulvar sürat pateni branşındaki çalışmalara sağladığı katkılardan dolayı Wang’a teşekkür etti.
Özdemir, “2008’de Erzurum’da başladık. Bu 13 yıl içinde short track dalında epey gelişme oldu. Furkan (Akar) da Olimpiyatlara gitmeye hak kazandı. Çok iyi çocuklarımız da var. Bunların temelini siz 2008 yılında Erzurum’da attınız. Bunun için size teşekkür ediyoruz. ” diye konuştu.
Çinli antrenör Wang Xuemei, video konferans yoluyla yaptığı açıklamada, “Türk sporcuların Beijing Kış Olimpiyatları’na katılmasından büyük sevinç duydum. Onları tebrik ediyorum. Çin’e, Beijing’e gelmelerinden memnunum. Bu vesileyle Furkan Akar’a başarılar diliyorum. ” diye konuştu.
Türk sporcular, Beijing Kış Olimpiyatları’na hazır
Sürat Pateni Milli Takımı’nın antrenörlüğünü üstlendiği dönemde Wang Xuemei ile yoğun temas kuran Zeynep Erkılıç, “Koça (Wang Xuemei) olan duygularımı hiçbir şekilde ifade edemem. Koç benim dünyamda çok farklı bir yerde. Aradan on yıl geçti, ama sanki Wang ile yaşadığımız her şeyi sanki dün yaşamışız gibi. Benim yanımda, ülkem adına çok farklı bir değerdi.” diye konuştu.CMGHABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER